Co na wypadanie włosów? Przyczyny, zapobieganie i skuteczne preparaty na wypadające włosy.
Problem wypadających włosów dotyka to coraz większej grupy osób zarówno wśród mężczyzn jak i u kobiet. Nadmierna utrata jednego kosmyka za drugim, może przysporzyć nam duże utrapienie. Odnalezienie przyczyny wypadania włosów oraz wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, pomoże nam się z tym tematem uporać. Dowiedz się dlaczego włosy wypadają, jakie badania wykonać, aby ustalić przyczynę ich wypadania, jak zapobiegać i powstrzymać to zjawisko, wdrażając odpowiednią higienę oraz stosując właściwe kosmetyki, dobrane odpowiednio do skóry głowy i włosów.
PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW
- Jakie są przyczyny wypadania włosów?
- Dlaczego moje włosy wypadają garściami?
- Ile włosów wypada dziennie?
- Jakie badania wykonać, aby ustalić przyczynę wypadania włosów?
Są to pytania, które często zadajemy sobie mierząc się z tym problemem. Powodów może być wiele, mogą one być związane z zaburzeniami w naszym organizmie np. zmianami hormonalnymi, chorobami, złą dietą i pielęgnacją, a przede wszystkim z przewlekłym stresem.
Nadmierna utrata włosów może prowadzić do wyłysienia, które może mieć różne podłoże, dlatego ważne jest ustalenie przyczyny wypadania włosów, w miarę możliwości zlikwidowanie jej, a następnie pobudzenie włosów do wzrostu stosując odpowiednią pielęgnację.
Łysienie telogenowe
Cechą charakterystyczną tego rodzaju łysienia jest utajony przebieg, widoczne przerzedzenie włosów nie pojawia się od razu, a po kilku miesiącach. Do łysienia telogenowego dochodzi najczęściej w wyniku zaburzeń hormonalnych, stresu, ostrych chorób z towarzyszącą gorączką, niedoborów pokarmowych oraz przez uboczne działanie niektórych leków.
Łysienie androgenowe
Dotyka głównie mężczyzn, dlatego ten rodzaj łysienia jest również określany jako łysienie typu męskiego, ale może również wystąpić u kobiet. U mężczyzn objawia się pod postacią zakoli i łysiny na czubku głowy, a u kobiet widoczne zwykle jest jako rozproszone przerzedzenie. Głównym czynnikiem wpływającym na ten rodzaj łysienia jest nadwrażliwość na dihydrotestosteron (pochodna testosteronu).
Łysienie plackowate
Charakteryzuje się powstawaniem wyłysiałych obszarów “placków” na skórze głowy, a także na innych obszarach ciała. Łysienie plackowate może być związane z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego na choroby autoimmunologiczne.
Wypadanie włosów po przebytych chorobach
Utrata kosmyków może być związana także z osłabieniem organizmu po wszelkich chorobach, którym towarzyszy wysoka temperatura, co w konsekwencji może wpływać na poszczególne fazy wzrostu włosa. Tematem na czasie jest problem wypadania włosów po przebytym COVID-19, który możesz przeczytać w osobnym artykule, który porusza tą kwestię: Wypadanie włosów po covidzie
Wypadanie włosów po ciąży
Wiele kobiet w czasie ciąży może cieszyć się pięknymi i gęstymi włosami, ale wszystko co piękne nie potrwa długo. Po ciąży zaczynają wypadać garściami i tracą swój zdrowy wygląd. Za to zjawisko odpowiada zmienny poziom estrogenów u kobiet w trakcie ciąży i po niej. W okresie ciąży ich poziom jest podwyższony, co wpływa na cykl życia włosa. Jednak po porodzie ilość estrogenów w organizmie spada, dlatego włosy stają się matowe, cienkie i wypadają. Dobra wiadomość jest taka, że problem może sam ustąpić po kilku miesiącach, aczkolwiek żeby skrócić ten proces warto wdrożyć już wcześniej właściwą pielęgnację.
Ile włosów wypada dziennie?
Ile wypadających włosów to dzienna norma, a ile wskazuje na ich nadmierne wypadanie? Normą jest utrata od około 50 do około 150 włosów dziennie. Jest to zupełnie naturalny proces i kilka nowych włosów pozostawionych na szczotce po każdym czesaniu nie powinno nas niepokoić. Wynika to z tego, że około 90% włosów na zdrowej skórze głowy znajduje się w fazie wzrostu (faza anagenu), a około 10% jest w fazie spoczynku, w którym następuje wypadanie (faza telogenu). Faza anagenu, czyli wzrostu trwa najdłużej - kilka lat. Faza wypadania to okres kilku miesięcy. Pomiędzy fazą wzrostu a wypadania wyróżnia się jeszcze fazę przejściową - tzw. faza katogenu. Trwa ona najkrócej, zwykle do miesiąca i w tym okresie włos nie rośnie "przygotowując" się do wypadnięcia.
Jak więc widać wypadanie włosów jest naturalnym procesem polegającym na stopniowej wymianie starych włosów na nowe.
W takim razie kiedy wypadanie włosów można uznać za nadmierne? Kiedy powinniśmy się niepokoić?
Najważniejszą kwestią jest obserwacja naszych włosów, co pozwoli nam określić własną normę wypadania. Jeżeli kolejny dzień z rzędu obserwujemy o wiele większą liczbę włosów pozostawionych na szczotce, w odpływie prysznica czy na poduszce w sypialni, możemy podejrzewać u siebie nadmierne wypadanie włosów. Oczywiście nie należy wyciągać pochopnych wniosków, gdy są to sytuacje jednorazowe. Musimy również mieć świadomość, że duża ilość pozostawianych na szczotce włosów nie musi wcale oznaczać ich nadmiernego wypadania. Natomiast może świadczyć o tym, że nasze włosy są osłabione np. po kolejnej koloryzacji, przesuszone i kruche, w wyniku czego dochodzi do ich łamliwości, a nie wypadania.
Jeżeli zauważamy:
- nasilone wypadanie włosów utrzymujące się kilka tygodni
- przerzedzenie się włosów objawiające się nadmierną widocznością skóry głowy przy świetle dziennym,
- miejscowe przerzedzenie się włosów na skroniach lub w przypadku kobiet w okolicach przedziałka na głowie
- łyse ogniska znajdujące się w różnych miejscach skóry głowy
Wypadanie włosów. Jakie badania?
W celu zdiagnozowania problemu nadmiernie wypadających włosów warto udać się do specjalisty - trychologa. Podczas pierwszej wizyty specjalista wykona wywiad i w zależności od potrzeby zaleci podstawowe badanie morfologiczne krwi, w tym badanie:
- poziomu hormonów
Jakie hormony zbadać przy wypadaniu włosów: kortyzol, prolaktyna, testosteron i hormony tarczycy - stężenia mikroelementów (żelaza i cynku)
- stężenia witamin (D3 i witamin z grupy B)
Trycholog może również zbadać włosy za pomocą trichogramu. W zależności od konkretnego przypadku, zaleca się także wykonanie biopsji skóry.
ZAPOBIEGANIE WYPADANIU WŁOSÓW
Pytanie zatem brzmi - co zrobić, żeby włosy nie wypadały? Aby zapobiec nadmiernej utracie włosów, możemy wesprzeć się odpowiednimi kosmetykami i suplementami diety. Właściwa pielęgnacja od zewnątrz jak i od wewnątrz pomoże nam wzmocnić cebulki włosów. Dobrze dobrana kuracja do potrzeb Twoich włosów powinna zredukować ich wypadanie, a także wzmocnić włókna i poprawić ich kondycję.
Co na wypadanie i porost włosów?
Sklepy kosmetyczne posiadają zwykle bogatą ofertę produktów polecanych na wypadanie i porost włosów, poczynając od szamponów, aż po maski, odżywki i wcierki do włosów. Jednak jak wybrać ten odpowiedni kosmetyk? Skuteczny preparat na wypadanie i porost włosów powinien zawierać odpowiednią ilość substancji odżywczych, nawilżających i wzmacniających, dlatego wybieraj produkty z dużą zawartością składników mineralnych i witamin. Warto także sięgać po kosmetyki, które dodatkowo chronią włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Najlepiej nie ograniczać się do jednego kosmetyku, tylko wdrażać pełną pielęgnację.
Szampony przeciw wypadaniu włosów
Podstawowym kosmetykiem, który pomoże powstrzymać wypadanie włosów jest szampon. Zadaniem szamponu jest oczyszczenie, nawilżenie, a także ochrona skóry głowy. Szampony przeciw wypadaniu włosów w swoim składzie, zawierają dodatkowe składniki, które stymulują wzrost włosów i wpływają na redukcję wypadania.
Jeśli chcesz skutecznie uporać się z problemem wypadania włosów, sięgnij po profesjonalny szampon intensywnie hamujący wypadanie włosów Mesoestetic Tricology. Jego formuła to połączenie skutecznych składników aktywnych (ekstrakt z palmy serena, witamina PP, witamina B6, cynk), które poprawiają mikrokrążenie, odżywiają, nawilżają i stymulują mieszki włosowe. Zwalcza także czynniki odpowiedzialne za łysienie androgenowe mężczyzn i kobiet. Szampon Tricology stanowi idealną kurację podczas przejściowych problemów z wypadaniem włosów, a także jako uzupełnienie zabiegów trychologicznych.
Kolejna propozycja po szampon wzmacniający z linii Natural Solution od marki Apis. W swoim składzie zawiera innowacyjny 3% kompleks Baicapil™, stanowiący połączenie roślinnych składników aktywnych (baikaliny, kiełków soi i pszenicy), które wpływają na aktywność mieszka włosowego, w efekcie czego widocznie zapobiegają wypadaniu włosów i wpływają na wzrost ich gęstości.
Szampon ograniczający wypadanie włosów znajdziemy także w ofercie firmy Farmona z linii Trycho Technology. To specjalistyczny szampon trychologiczny wzmacniający włosy polecany szczególnie dla włosów osłabionych, cienkich, z tendencją do wypadania. Głównym składnikiem szamponu jest Trichogen®, który nie tylko poprawia odrastanie włosów, ale wpływa na bardziej intensywny i szybszy wzrost na wszystkich obszarach głowy.
Ostatnią naszą propozycją jest Seboradin Forte - to kuracja dla wypadających i przerzedzających się włosów. W skład kuracji wchodzi szampon przeciw wypadaniu włosów, który jest szczególnie polecany dla osób borykających się z łysieniem androgenowym, dla panów z zakolami, a także dla osób, które borykają się z wypadaniem włosów w wyniku przebytej choroby i przyjmowanych leków. Szampon może też okazać się bardzo pomocny dla kobiet po ciąży i w okresie menopauzy, aby zapobiec nadmiernej utracie włosów w wyniku zaburzeń hormonalnych. Skuteczna formuła szamponu to połączenie wyciągów z drzewa oliwnego i cytrusowego, witamin, żeń-szenia i prowitaminy B5.
Wcierki i ampułki na wypadanie i porost włosów
Bardzo pomocne w problemie wypadających włosów są wcierki i ampułki. Oddziałują na cebulki włosów, stymulują ich działanie, a także wpływają na stan skóry podczas wcierania preparatu, kiedy wykonujemy delikatny masaż skóry głowy.
Pierwszą naszą propozycją jest lotion pobudzający wzrost włosów Hair Growth Intensive Lotion firmy Mesoestetic, ze wspomnianej już linii Tricology. Jest to zestaw ampułek do wcierania, które za sprawą trisacharydów, protein białka soi i witaminy B6 intensywnie odżywiają skórę głowy, ograniczają wypadanie i wzmacniają osłabione włosy. Wraz z szamponem z tej samej serii tworzy skuteczny duet w walce z nadmierną utratą włosów, dlatego warto zaopatrzyć się w cały zestaw i stosować oba uzupełniające się produkty, aby uzyskać najlepsze efekty.
Kolejna propozycja wcierek do skóry głowy to ampułki wzmacniające do włosów osłabionych i wypadających Trycho Technology od Farmony. To specjalistyczne wysokoskoncentrowane preparaty, które zawierają takie składniki aktywne jak Trichogen®, witaminę B3 oraz Biolin. Ampułki wyraźnie poprawiają kondycję skóry głowy, a przede wszystkim skutecznie przeciwdziałają wypadaniu włosów i stymulują ich porost. O ich wysokiej jakości świadczy fakt, że są to profesjonalne ampułki wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych i trychologicznych do zabiegów mezoterapii mikroigłowej skóry głowy, ale można je z powodzeniem stosować jako wcierki na porost włosów w domu jako uzupełnienie kuracji gabinetowej lub samodzielną terapię.
Ostatnia propozycja tzw. wcierek do włosów i skóry głowy to lotion oraz ampułki przeciw wypadaniu włosów Seboradin Forte. Lotion zawierający w swoim składzie ekstrakty z drzewa oliwnego i cytrusowego, kompleks witaminy H, ekstrakt z lucerny oraz chmiel, wyraźnie odżywia włosy, dzięki czemu stają się mocniejsze, mniej łamliwe i bardziej gęste. Stosowany regularnie skutecznie ogranicza wypadanie włosów.
Z kolei wysokoskoncentrowane serum ukryte w niepozornych ampułkach, zawiera cenne składniki takie jak witaminy z grupy B, paprykę, chmiel i żeń-szeń, które równie skutecznie wzmacniają i zagęszczają włosy. Podobnie jak w przypadku lotionu, włosy stają się mocniejsze, gęste i odporne na wypadanie. Ampułki są dostępne w małym i dużym opakowaniu, i podobnie jak lotion należy je stosować regularnie w ramach codziennej pielęgnacji, aby cieszyć się mocniejszymi i gęściejszymi, lśniącymi włosami.
Odżywki wzmacniające na wypadające włosy
Kolejnym produktem do pielęgnacji osłabionych i wypadających włosów jest odżywka. Dobra odżywka do włosów pomoże zregenerować i wzmocnić delikatne kosmyki. Dodatkowo niektóre odżywki wzbogacone są o substancje ochronne przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami, na co warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru produktów dla naszych kruchych, nadmiernie wypadających włosów.
Takim produktem jest balsam przeciw wypadaniu włosów Seboradin Forte. Specjalny preparat dobrany do łodygi włosa, którego formuła zawiera roślinne substancje czynne jak palma sabałowa, olej arganowy, rukiew wodna, karczoch, nasturcja, arnika i bluszcz, sprawia, że włosy są wzmocnione i odporne na wypadanie, a także inne uszkodzenia, oraz gęściejsze. Produkt dodatkowo chroni włosy przed prostowaniem i modelowaniem.
Kolejna propozycja to naturalna odżywka wzmacniająca przeciw wypadaniu włosów od Apis Natural Solution. Zawiera aż 90% składników pochodzenia naturalnego. W swoim składzie ma wspomniany już wcześniej 3% kompleks Baicapil™ oraz mnóstwo składników aktywnych, które stymulują wzrost i gęstość włosów, a także skutecznie redukują ich wypadanie i przywracają im zdrowy, lśniący wygląd.
Peeling skóry głowy
Peeling do skóry głowy to produkt, który usuwa zanieczyszczenia, nagromadzony łój i resztki kosmetyków na jej powierzchni. W efekcie poprawia mikrokrążenie i stymuluje regenerację komórek. Dzięki temu skóra jest przygotowana do przyjmowania kolejnych składników odżywczych, które dla wzmocnią nasze wypadające włosy.
Taki peeling znajdziemy na przykład w ofercie producenta Farmona. Specjalistyczny enzymatyczno-kwasowy peeling do skóry głowy Trycho Technology to profesjonalny preparat peelingujący stosowany również w gabinetach kosmetycznych i trychologicznych. Za sprawą odpowiednio dobranych składników o działaniu enzymatycznym i kwasów AHA, bardzo dokładnie oczyszcza skórę głowy z wszelkich zanieczyszczeń i nadmiaru naskórka, dzięki czemu dodatkowo wzmacnia i przyspiesza wzrost włosów.
Oczyszczający peeling, który wspomoże domową kurację na wypadanie włosów, znajdziemy także w ofercie producenta Apis. Jest to trychologiczny enzymatyczny peeling do skóry głowy z linii Trichological Care, który bardzo dobrze odświeża, nawilża i poprawia ukrwienie skóry, w efekcie czego wzmacnia się kondycja zarówno skóry głowy jak i włosów.
Swojej skórze głowy możesz także zaoferować peeling kwasowy od firmy Mesoestetic, który posiada w swojej ofercie ampułki z kwasem glikolowym oraz witaminą E i F. Preparat delikatnie złuszcza i rewitalizuje skórę. Aby wykonać taki peeling, wetrzyj ampułkę w skórę głowy i pozostaw ją na 10 minut. Po upływie tego czasu nie spłukuj preparatu, zaaplikuj wcierkę lub ampułkę na przykład Mesohyal Biotin (ampułka z biotyną), także od Mesoestetic.
Inne skuteczne preparaty na wypadanie włosów
Oprócz klasycznych produktów, do pielęgnacji włosów z problemem nadmiernego wypadania bardzo skuteczne okażą się również maski do włosów i spraye. Pomogą nam w odbudowie osłabionych włókien włosów, a także wzmocnią je i przywrócą zdrowy blask.
Maska wzmacniająca i spray przeciw wypadaniu włosów od Apis Natural Solution to naturalne produkty, które zagwarantują Twoim włosom wyraźną poprawę kondycji, zmniejszą ich łamliwość i sprawią, że staną się mocne i lśniące. Co najważniejsze, te kosmetyki intensywnie wzmacniają, odżywiają cebulki i zapobiegają wypadaniu włosów. Preparaty Natural Solution są idealnym rozwiązaniem dla fanów naturalnej pielęgnacji. Maska zawiera 88%, a spray 98% składników pochodzenia naturalnego.
Inna propozycja to specjalistyczna maska wzmacniająca włosy Trycho Technology marki Farmona zawierająca recepturę opartą o innowacyjną formułę keratyny pochodzenia roślinnego Fision KeraVeg 18, która idealnie naśladuje ten naturalny budulec włosów. Dzięki czemu maska nie tylko wzmacnia i odżywia, ale także odbudowuje zniszczoną strukturę włosa.
Kolejnym dobrym produktem jest maska przeciw wypadaniu włosów Seboradin Forte. Tak jak inne produkty z tej linii, produkt jest dobierany specjalnie do łodygi włosa. Ze względu na bogaty skład, systematyczne stosowanie maski sprawią, że Twoje włosy staną się mocniejsze i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz łamanie. Produkt przywraca osłabionym włosom miękkość, elastyczność oraz blask. Działanie maski można dodatkowo wzmocnić stosując ją razem z boosterem Seboradin. Booster to wysokoskoncentrowana odżywka w sprayu, której niewielką ilość aplikujemy na dłoń (4-5 doz), następnie łączymy z szamponem lub maską Seboradin Forte. Oczywiście booster można łączyć z szamponami i maskami (odpowiednio dobranymi do rodzaju włosów) innych producentów, ponieważ jego zadaniem jest uzupełnienie działania stosowanego na co dzień preparatu.
Suplementy i witaminy na wypadanie włosów
Jeśli chcemy wzmocnić nasze włosy równie ważna co pielęgnacja zewnątrz jest pielęgnacja od wewnątrz, dlatego z pomocą przychodzą nam suplementy na włosy i skórę głowy. Witaminy i składniki mineralne zawarte w suplementach diety, pomogą nam wzmocnić włosy i zapobiec ich nadmiernej utracie. Musimy sobie najpierw zadać pytanie jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy i jakich składników odżywczych szukać w takich preparatach?
W suplementach diety warto zatem szukać takich substancji jak:
- Biotyna (witamina H, witamina B7)
- Kobalamina (witamina B12)
- Kwas foliowy (witamina B9)
- Niacynamid (witamina PP, witamina B3)
- Kwas pantotenowy (witamina B5)
- Ryboflawina (witamina B2)
- Witamina A
- Witamina C
- Witamina D
- Witamina E
- Cynk
- Żelazo
- Miedź
- Krzem
- Selen
- Magnez
Producent Seboradin oferuje nam suplementy diety na włosy, paznokcie i skórę. Seboradin Pro Care Complex to 30 kapsułek miękkich, które zawierają kompozycję minerałów, witamin oraz ekstraktu z kiełków zielonego groszku, które pomagają utrzymać właściwą kondycję włosów, skóry i paznokci. Innowacyjny składnik z organicznych kiełków zielonego groszku AnaGain™ Nu przyczynia się do równoważenia cyklu wzrostu włosów, dzięki czemu sprawia, że ilość włosów w fazie wzrostu i w fazie wypadania jest zachowana w odpowiedniej proporcji.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Oprócz profesjonalnej pielęgnacji włosów, warto wdrożyć w swoje życie łatwe tipy, które możesz zastosować w domu, aby zmniejszyć ilość wypadających kosmyków. Jakie są więc domowe sposoby na wypadanie włosów?
Jeśli chcesz zapobiec nadmiernej utracie włosów, zastosuj kilka małych, ale znaczących kroków:
- Wykonaj masaż skóry głowy. Masaż skory głowy możesz wykonać palcami, szczotką do włosów lub za pomocą specjalnie stworzonych do tego urządzeń. Dzięki niemu poprawisz ukrwienie skóry i jednocześnie wzmocnisz i odżywisz cebulki włosów, co pomoże zahamować wypadanie włosów i przyczynić się do porostu nowych kosmyków.
- Unikaj zbyt niskich i wysokich temperatur. Dlatego zimą zakładaj czapkę, a latem kapelusz, aby ochronić włosy przed osłabieniem.
- Nie wycieraj włosów ręcznikiem. Po umyciu włosów staraj się je delikatnie osuszyć, nie pocierając ich w ręcznik, staraj się jedynie odsączyć je z nadmiaru wody.
- Nie rozczesuj mokrych włosów. Włosy staraj się rozczesać po wstępnym osuszeniu. Czesanie zaczynaj od dołu, rozczesując najpierw końcówki, następnie przechodząc coraz wyżej.
- Osuszaj włosy zimnym strumieniem powietrza. Staraj się unikać wysokich temperatur, dlatego jeśli chcesz cieszyć się zdrowo wyglądającymi włosami, zrezygnuj także z prostowania i modelowania włosów.
- Zastosuj olejowanie włosów. Olejki mają pozytywny wpływ na cebulki włosów, wzmacniają je, odżywiają i zatrzymują wypadanie. Możesz zastosować na przykład olejek rycynowy na włosy, który kupisz za parę groszy w aptece lub sklepie kosmetycznym.
Nie wiesz co zrobić żeby włosy nie wypadały? Zapytaj kosmetologa.
Nie wiesz jak powstrzymać wypadanie włosów, jakie kosmetyki wybrać i jak je stosować? Nasz kosmetolog odpowie na Twoje pytania, doradzi jaką pielęgnację stosować żeby włosy nie wypadały oraz dobierze odpowiednie kosmetyki do włosów i skóry głowy. Możesz skontaktować się z kosmetologiem poprzez czat online widoczny w prawym dolnym rogu, telefonicznie dzwoniąc na nr 732 730 399 lub mailowo: kontakt@kosme.pl.