SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Dlaczego Black Friday jest czarny?

2020-11-22
Dlaczego Black Friday jest czarny?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Czarny Piątek jest czarny? Czarny kot, który przebiegnie nam ulicę, przyniesie nam pecha. Złe moce pojawiają się z czarnej otchłani piekieł. Dzieci nadużywające czarnego koloru budzą w nas niepokój - najprawdopodobniej stały się ofiarami lub świadkami przemocy i mają traumę, z której staramy się je wyleczyć. Będąc w żałobie, ubieramy się na czarno. Czarny kolor nie wróży nic dobrego. Dlaczego więc dzień, kiedy to rzucamy się na sklepowe promocje nazywany jest Czarnym Piątkiem?

Czarna historia Czarnego Piątku

W XVII wieku kolonizatorzy Nowej Anglii zorganizowali imprezę dla tubylców. Zaprosili oni Indian z plemienia Wampanoag na ucztę, w trakcie której gospodarze dokonali rzezi na swoich gościach. Kolejna historia związana z Czarnym Piątkiem to spekulacje dwóch panów- Jaya Goulda i Jima Fiska na Wall Street. Postanowili oni dorobić się na złocie. W wyniku ich manipulacji rynek się załamał. Piątek, który przypada w dzień po Święcie Dziękczynienia był również zmorą filadelfijskich policjantów, którzy zaobserwowali w tym czasie wzmożony ruch w mieście. W okresie świątecznych zakupów dochodziło do wielu wypadków na drodze, ludzie awanturowali się, miejsce miała wzmożona agresja wywołana szałem zakupów oraz policja znacznie częściej musiała interweniować w związku z dokonanymi kradzieżami.

Black Friday - pozytywny dzień dla sprzedawców

Czarny kolor nie dla wszystkich okazuje się pechowy. W 1981 roku media użyły zwrotu Black Friday, który miał pozytywny wydźwięk. W tamtym czasie sprzedawcy oraz księgowi zapisywali straty na czerwono, a zyski na czarno. Piątek po Święcie Dziękczynienia był pierwszym dniem, kiedy do sprzedawcy czerpali zyski i ich księgi wypełnione były cyferkami napisanymi czarnym atramentem.

Black Friday - pozytywny dzień dla konsumentów

Z punktu widzenia konsumenta Czarny Piątek to czas, gdy możemy sobie pozwolić na zakupy drogich, luksusowych produktów, na zakup których wielu z nas nie stać w ciągu roku. Czasami zniżki sięgają 70-80 %. Największą popularnością cieszą się sprzęt RTV oraz AGD, markowe ubrania, buty, kosmetyki oraz zabawki dla naszych pociech.

Zagrożenia Czarnego Piątku

Do licznych promocji, rabatów i zniżek należy podchodzić z głową. Nie każdy towar, na którym dojrzymy etykietę z napisem „zniżka” jest sprzedawany po przystępnej cenie. Warto już wcześniej zaplanować zakupy podczas Black Friday. Powinniśmy nie tylko zastanowić się, czego potrzebujemy, ale również sprawdzić czy promocje są uczciwe. W przeciwnym razie może się okazać, że tak naprawdę podczas zakupów trwających od Black Friday do Cyber Monday dopłaciliśmy pokaźną sumkę.

Czarny Piątek i Cyber Poniedziałek w internecie

Sprzedawcy poszli dalej - Black Friday i Cyber Mondey to już Black Week. Oczywiście zaistniał on również w internecie. Zamówienia online w dzisiejszych czasach są wygodną oraz bezpieczną formą zakupów. Coraz więcej osób dokonuje zakupów nie wychodząc z domu. Liczne banery reklamowe informują nas o obniżkach. Sklepy internetowe prześcigają się w zniżkach. Niektóre oferują 10-20% zniżki. Są jednak sklepy internetowe, które w dni od Black Friday do Cyber Monday oferują nam zniżki rzędu 80-90%. Trudno z nich nie skorzystać. Z drugiej strony należy zastanowić się skąd tak wielkie obniżki, czy czasami nie jest to manipulacja? Czy przypadkiem sklep nie podniósł cen tydzień lub dwa przed zakupowym szaleństwem przedświątecznym, aby w Black Week zaoferować „wielkie obniżki”?

Black Week 2020 to czas szału zakupów świątecznych. W tym szaleństwie warto zachować choć odrobinę zdrowego rozsądku. My zachowaliśmy zdrowy rozsądek. Proponujemy uczciwe obniżki od 10% do 30%, a w połączeniu z rabatami progowymi i ilościowymi (dodatkowe rabaty przy dużym zamówieniu), możemy zaoferować Wam ceny wybranych kosmetyków niższe nawet o 50%.

Black Friday Week / Cyber Monday. Promocje na kosmetyki.

Skorzystaj z uczciwych promocji Black Week na kosme.pl: kosme.pl/blackweek
Profesjonalistów z branży kosmetycznej zapraszamy do zapoznania się z promocjami w naszej hurtowni: kosmepro.pl/blackweek

PS Nie kupuj kota w worku, a odnosząc to do zakupów online nie kupuj kota w kartonie. Korzystaj z bezpiecznych sklepów oferujących oryginalne i wysokiej jakości produkty z gwarancją bezproblemowego zwrotu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1308 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Bardzo dobry sklep.
2024-04-22
Otrzymałam szybciej niż myślałam Jestem zadowolona Dziekuje
pixelpixelpixelpixel