SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dbać o mikrobiom skóry? Pielęgnacja oraz kosmetyki z probiotykami i prebiotykami.

2023-01-22
Jak dbać o mikrobiom skóry? Pielęgnacja oraz kosmetyki z probiotykami i prebiotykami.

Skóra jest największym organem, na którym znajduje się niewidzialny dla nas gołym okiem ekosystem żywych mikroorganizmów zarówno patogennych, jak i komensalnych, żyjących w symbiozie z człowiekiem. Mikroorganizmy te tworzą na powierzchni skóry tzw. mikrobiom, który spełnia przede wszystkim funkcję ochronną dla naszej skóry. Dbanie o mikrobiom jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowej i pięknej cery, jest podstawą świadomej pielęgnacji. Jaką dobroczynną rolę pełni mikrobiom i jak należy o niego prawidłowo zadbać?

Mikrobiom skóry

Polecane kosmetyki wspomagające mikrobiom skóry - drogeria online kosme.pl

Czym jest mikrobiom?

Mikrobiom skóry określa zbiór genomów wszystkich drobnoustrojów zasiedlających organizm człowieka, czyli bakterii, grzybów, wirusów i roztoczy. Jego skład jest u każdego człowieka indywidualny i zależy między innymi od wieku, płci, rasy, a także od obszaru ciała w jakim występuje, może także w ciągu całego życia ulegać zmianie.

Jaką rolę pełni mikrobiom skóry?

Głównym zadaniem naszego mikrobiomu jest ochrona skóry przed drobnoustrojami i zachowanie równowagi na granicy bariery ochronnej skóry. Pomaga również zachować odpowiednie pH skóry, co także ma wpływ na rozwój chorobotwórczych patogenów, a także dba o utrzymanie równowagi hydrolipidowej. W skrócie mówiąc, mikrobiom skóry odpowiada za to, aby nasza cera była zdrowa i w dobrej kondycji.

Co wpływa na mikrobiom skóry?

Utrzymanie zrównoważonego mikrobiomu skóry to podstawa, aby była ona w stanie zwalczać szkodliwe drobnoustroje. Problem pojawia się, gdy dobre bakterie są zastępowane patogenicznymi i wskutek czego zachodzą niepożądane zmiany w mikrobiomie skóry (tzw. dysbiozy), co spowodowane jest różnymi czynnikami pochodzenia wewnętrznego i środowiskowego. Dochodzi wówczas do kolonizacji na skórze chorobotwórczych gatunków, które zmieniają funkcjonowanie bariery skórnej, przez co nasza cera staje się sucha, podrażniona, popękana, a także podatna na różne dermatozy tj. trądzik, łuszczyca czy AZS.

Do czynników wpływających na na mikrobiom skóry należą m.in.:

 • zanieczyszczenia środowiska
 • zmiany temperatury
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV
 • nieodpowiednia pielęgnacja (np. stosowanie zbyt silnych środków myjących lub kosmetyków o niskim pH)
 • antybiotykoterapia
 • zaburzenia autoimmunologiczne
 • zaburzenia jelitowe
 • zła dieta (np. spożywanie wysokoprzetworzonych produktów)
 • długotrwały stres
 • nieodpowiedni styl życia (np. stosowanie używek)

Jak dbać o mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry tak jak płaszcz hydrolipidowy można odbudować i wzmocnić za pomocą kosmetyków, które zawierają odpowiednie składniki aktywne oraz pamiętając o kilku prostych zasadach podczas codziennej pielęgnacji.

Substancje wzmacniające mikrobiom skóry

Aby prawidłowo zadbać o mikrobiom skóry, warto szukać w kosmetykach takich substancji jak probiotyki, prebiotyki i postbiotyki. Probiotyki to kultury tzw. dobrych bakterii, które utrzymują równowagę flory bakteryjnej. Prebiotyki zaś to pożywki (źródło pokarmu) dla mikroorganizmów probiotycznych zasiedlających powierzchnię skóry. Natomiast postbiotyki to wszystkie bioaktywne komponenty, które są produkowane przez bakterie.

Wszystkie te substancje zapewniają skórze:

 • ochronę skóry przed patogenami, alergenami oraz szkodliwymi czynnikami środowiskowymi,
 • wzmacniają barierę immunologiczną skóry,
 • wspomagają regenerację oraz łagodzą podrażnienia,
 • redukują efekty starzenia się skóry (poprzez przywrócenie jej odpowiedniego pH, osłabienie procesów fotostarzenia i poprawę szczelności bariery naskórkowej).

Pielęgnacja wzmacniająca mikrobiom skóry

Aby zadbać o odpowiednią równowagę mikrobiomu na skórze należy pamiętać również o kilku podstawowych zasadach w trakcie pielęgnacji:

 1. Pamiętaj o codziennej ochronie przeciwsłonecznej i jej reaplikacji w ciągu dnia.
 2. Do oczyszczania skóry twarzy i ciała stosuj delikatne preparaty myjące.
 3. Dbaj o intensywne nawilżenie i odżywienie skóry.
 4. Unikaj intensywnego pocierania skóry.
 5. Zrezygnuj z nadmiernego złuszczania skóry.
 6. Stosuj kosmetyki o fizjologicznym pH.

Kosmetyki wzmacniające mikrobiom skóry

Jak już wiemy, jednym z sekretów pięknej skóry jest utrzymanie zrównoważonego mikrobiomu. W naszej ofercie znajdziesz kosmetyki, które warto włączyć do pielęgnacyjnej rutyny, które wspierają jego prawidłowego funkcjonowanie.

Purles Microbiome Spectrum

Purles Microbiome Spectrum - Kosmetyki z pre- i probiotykami - profesjonalna drogeria online kosme.pl

Microbiome Spectrum to seria kosmetyków bazująca na pre- i probiotykach, która wspomaga odbudowę mikrobiomu skóry, a także dba o jej barierę hydrolipidową. Wspomaga regenerację, a także intensywnie nawilża skórę. Linia ta przeznaczona jest szczególnie do pielęgnacji skóry wrażliwej, nadreaktywnej, ze skłonnością do silnego przesuszenia lub atopii. Microbiome Spectrum będzie także idealnym wyborem do pielęgnacji skóry po zabiegu.

Bielenda Supremelab Microbiome Pro Care

Bielenda Supremelab Microbiome Pro Care - kosmetyki z pre- i probiotykami - profesjonalna drogeria online kosme.pl

Microbiome Pro Care to linia silnie kojąca, której głównym zadaniem jest wzmacnianie skóry, nawilżenie, i regeneracja poprzez wzmacnianie mikrobiomu. W składzie kosmetyków znajdziemy Synbiotic Complex, który tworzą pro- i prebiotyki, a także kwas mlekowy. Oprócz tego znajdziemy tutaj również takie składniki jak beta-glukan czy kwas glutaminowy o silnych właściwościach nawilżających.

Apis Synbiotic Home Care

Apis Synbiotic Home Care - kosmetyki z pre- i probiotykami - profesjonalna drogeria online kosme.pl

Synbiotic Home Care to kosmetyki, które pomagają odbudować mikroflorę za pomocą składników takich jak oczywiście pro- i prebiotyki. Linia ta zapewnia także głębokie nawilżenie i regenerację, ale nie tylko… Seria Synbiotic Home Care sprawia także, że skóra staje się bardziej świeża i pełna młodzieńczego blasku.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1205 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-11-21
Szybkie i zgodne z zamówieniem. Polecam.
2023-11-14
Produkty zgodne z zamówionymi. Wszystko przyszło w idealnym stanie, produkty świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji.
pixelpixelpixelpixel