Jak powinien wyglądać prawidłowy demakijaż? Krok po kroku.
Niejednokrotnie po ciężkim dniu, marzymy tylko o tym, aby zmyć makijaż i położyć się spać. Jednak czasem zdarza nam się zasnąć bez zmycia makijażu, co jest bardzo dużym błędem, który nie pozostaje bez negatywnego wpływu na naszą skórę. Dlatego demakijaż powinien być podstawą naszej wieczornej rutyny pielęgnacyjnej - i nigdy nie powinniśmy pomijać tego etapu. Każda z nas powinna codziennie poświęcić odpowiednią ilość czasu na starannie wykonany demakijaż, ponieważ to głównie za sprawą oczyszczenia twarzy możemy cieszyć się piękną cerą bez przykrych niespodzianek o poranku. Sprawdź więc jak prawidłowo go wykonać i jakich kosmetyków używać, aby nie wyrządzić szkody swojej skórze.
Dlaczego demakijaż jest tak ważny?
Demakijaż to nic innego jak wstępne oczyszczanie skóry, czyli usunięcie z jej powierzchni makijażu, a także zbierających się przez cały dzień zanieczyszczeń oraz zrogowaciałego naskórka. Poprawnie wykonany demakijaż twarzy przygotowuje również skórę do kolejnych etapów pielęgnacyjnych. Codzienny, starannie wykonany demakijaż pozwala zachować skórę w dobrej kondycji. Jednak co się stanie, jeśli pominiemy ten krok w swojej pielęgnacji?
Skutki nieodpowiedniego demakijażu skóry twarzy lub jego braku:
- powstawanie zaskórników
- nasilenie dermatoz skórnych (np. trądziku)
- skóra jest przesuszona lub przeciwnie - nadmiernie się przetłuszcza
- skóra szybciej się starzeje
- skóra jest niedotleniona, jest szara i matowa
- włoski brwi i rzęs są osłabione, kruszą się
- usta są suche i popękane
DEMAKIJAŻ - KROK PO KROKU
Demakijaż oczu i ust
Demakijaż rozpoczynamy od oczu i ust. Na płatek nanosimy odpowiedni kosmetyk do demakijażu i przykładamy do zamkniętych powiek i ust. Nie pocieramy, tylko czekamy kilkanaście sekund, aż produkt rozpuści cienie do powiek, tusz i pomadkę. Podczas demakijażu oczu, należy wykonywać ruchy do dołu lub do wewnątrz oka. Taki kierunek ruchów efektywniej usuwa makijaż i nie rozciąga skóry.
Wstępny demakijaż twarzy
Po oczyszczeniu oczu i ust przychodzi czas na właściwy demakijaż twarzy. Demakijaż twarzy wykonujemy kolistymi ruchami, zaczynając od brody. Następnie przechodzimy do żuchwy, policzków i przemywamy skórę aż do ucha. Później usuwamy makijaż ze skroni i przechodzimy do czoła aż do linii włosów. Wacik nasączony odpowiednim kosmetykiem należy przez chwilę przytrzymać w danej partii twarzy, a następnie wykonywać płynne ruchy.
Oczyszczanie właściwe
Po wstępnym demakijażu skóry, należy ją jeszcze raz dokładnie oczyścić kosmetykiem o właściwościach myjących, według takiego samego schematu jak wyżej. Takie oczyszczanie da nam pewność, że ze skóry zostały usunięte wszelkie zanieczyszczenia i resztki makijażu. Na koniec dokładnie opłucz skórę twarzy wodą. Użyj letniej wody, ponieważ zbyt ciepła wysuszy skórę, a zbyt zimna nie rozpuści wszystkich zanieczyszczeń.
Tonizacja skóry
Tonizacja skóry to już ostatni punkt właściwego demakijażu. Do tonizacji możemy użyć toniku, mgiełki lub hydrolatu. Należy pamiętać o jednej kwestii - te produkty nie służą do zmywania makijażu, mają one za zadanie m.in. przywrócić naturalne pH skóry, dlatego używamy ich na sam koniec.
Kosmetyki do demakijażu
Preparaty do demakijażu to jedne z podstawowych kosmetyków, które bezwzględnie powinny znaleźć się w naszej kosmetyczce. Na sklepowych półkach aktualnie znajdziemy produkty do zmywania makijażu w różnych formach od płynów micelarnych, aż po mleczka, pianki czy też masełka. Każdy z pewnością znajdzie odpowiedni produkt dla swojej skóry. Jednak jak wybrać ten właściwy? Czym różnią się od siebie i jakie mają właściwości?
Płyny micelarne
Płyn micelarny to skuteczny kosmetyk do demakijażu twarzy, po który sięga wiele osób. Jest wygodny w aplikacji i z łatwością usuwa makijaż. Płyn micelarny zawiera micele, czyli mikroskopijne cząsteczki wodne i tłuszczowe, które działają jak magnes. Przyciągają zanieczyszczenia znajdujące się na skórze, a następnie je rozpuszczają, pozostawiając naszą cerę czystą i odświeżoną. Jest to produkt uniwersalny i nadaje się do każdego rodzaju skóry. O czym należy wspomnieć, płyn micelarny zmywamy tak jak każdy inny produkt do demakijażu!
Mleczka do demakijażu
Mleczko to skuteczna, a zarazem delikatna metoda demakijażu i oczyszczania twarzy. Oprócz właściwości oczyszczających, mleczko również koi skórę i łagodzi podrażnienia. Pozostawia na niej delikatny film pomagający utrzymać właściwe nawilżenie skóry. Mleczko do twarzy będzie idealnym wyborem dla osób z delikatną, suchą i wrażliwą cerą.
Pianki i żele oczyszczające
Pianki i żele doskonale się pienią, dzięki czemu pozwalają na dokładne oczyszczenie i usunięcie makijażu, nie ściągając przy tym skóry twarzy. Są to kosmetyki idealne do codziennej higieny skóry twarzy, zarówno rano i wieczorem. Czynne substancje zawarte w piankach i żelach skutecznie usuwają zanieczyszczenia, przy czym są niezwykle delikatne. To kosmetyki, które mogą być stosowane do każdego rodzaju skóry, w zależności od tego jakie dodatkowe składniki aktywne znajdziemy w ich składzie. Pianki i żele zwykle oprócz właściwości oczyszczających mają również szereg innych cech w zależności od produktu np. zwężają pory, regulują wydzielanie sebum czy też łagodzą stany zapalne.
Masełka i balsamy do demakijażu
Masła i balsamy do demakijażu to stosunkowo nowe kosmetyki na polskim rynku, które mimo to cieszą się sporą popularnością. Są to produkty, które zwykle w swoim składzie zawierają naturalne oleje, dzięki czemu są delikatne, a zarazem z łatwością usuwają makijaż, szczególnie wodoodporny. Tego rodzaju kosmetyki do demakijażu polecane są dla skóry normalnej, suchej i wrażliwej. Nadają się również do demakijażu ust i delikatnych okolic oczu. Oprócz tego, że świetnie usuwają makijaż, dodatkowo nawilżają, wygładzają i odżywiają naszą skórę.
Olejki i preparaty dwufazowe do demakijażu oczu i ust
Olejki i płyny dwufazowe dobrze sprawdzą się do wodoodpornego makijażu, a także do demakijażu oczu i ust. Takie preparaty dokładnie oczyszczają rzęsy, powieki i usta z resztek makijażu, nawilżając i odświeżając przy tym skórę. Nie zawierają substancji drażniących, dzięki czemu nie musimy obawiać się podrażnienia. Płyny dwufazowe składają się z dwóch warstw, dlatego przed użyciem należy go zawsze wstrząsnąć w celu zmieszania preparatu. Warstwa tłusta dokładnie usuwa sebum, zanieczyszczenia i makijaż, a warstwa wodna działa na skórę tonizująco.
Gąbeczki do demakijażu
Gąbeczki do demakijażu to alternatywa dla alergików, którzy muszą zrezygnować z kosmetyków do demakijażu, uczulających ich skórę. Tutaj świetnym przykładem są gąbeczki Alene. Specjalne mikrowłókna, z których wykonane są te gąbeczki, powodują, że demakijaż z ich pomocą jest delikatny i nie podrażnia skóry. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych mikrowłókien, do demakijażu będzie nam potrzebna tylko i wyłącznie woda. Gąbkę można wyprać w pralce nawet w 60°C, a zachowana w czystości będzie służyła nam nawet do 3 miesięcy.
Pomoc kosmetologa - skorzystaj z bezpłatnej porady
Nie wiesz jaki preparat do demakijażu będzie odpowiedni dla Twojej skóry? Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy kosmetologa, który pomoże dobrać Ci odpowiednie kosmetyki i doradzi jak prawidłowo je stosować. Skontaktuj się z naszym kosmetologiem wysyłając wiadomość poprzez czat dostępny w prawym dolnym rogu strony.