Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie kosmetyki z filtrem UV na lato?

2022-06-19
Jakie kosmetyki z filtrem UV na lato?

Wiemy już, że kosmetyki z ochroną przeciwsłoneczną powinniśmy stosować przez cały rok, bez względu na pogodę. Jednak lato i okres wakacyjnych podróży, to czas kiedy sobie o tym szczególnie przypominamy, a to za sprawą mocno operującego słońca i upałów, co skłania nas do sięgnięcia np. po kremy z filtrem UV. Obecnie do wyboru mamy całą gamę kosmetyków z ochroną UV, które nie tylko zabezpieczają naszą skórę przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego, ale także wykazują inne korzystne właściwości pielęgnacyjne. Kosmetyki z filtrem to bez dwóch zdań jedne z najważniejszych kosmetyków, po które powinniśmy sięgać w naszej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu …

Filtry UV – dlaczego warto je używać?

Codzienne stosowanie kremów z filtrem jest niezmiernie ważne i to niezależnie od pogody czy też pory roku. Warto, aby ta czynność weszła nam w codzienny nawyk. Skoro już każdy z nas wie, że powinniśmy sięgać po kosmetyki przeciwsłoneczne przez cały rok, warto dowiedzieć się jeszcze dlaczego warto to robić i jak słońce może wpływać na naszą skórę …

Negatywne skutki działania słońca na skórę

Ochrona UV vs brak ochrony UV. Blog sklepu kosme.pl

 1. PRZYSPIESZONY PROCES STARZENIA SIĘ SKÓRY
  Częste przebywanie na słońcu bez wątpienia powoduje przesuszenia, co w efekcie prowadzi do przyspieszenia procesów starzenia się skóry. W efekcie możemy zaobserwować utratę jędrności i elastyczności skóry oraz powstawanie zmarszczek.
 1. POWSTAWANIE ZMIAN PIGMENTACYJNYCH
  Długotrwała ekspozycja na słońce może także prowadzić do tworzenia się przebarwień. Na powstawanie zmian pigmentacyjnych szczególnie są narażone osoby, które mają podrażnioną, bądź uszkodzoną skórę (np. po zabiegu kosmetycznym).
 1. REAKCJE FOTOALERGICZNE
  Słońce może wywoływać na naszej skórze również reakcje alergiczne w postaci zaczerwienienia i wysypki, co może powodować intensywny świąd. W połączeniu z niektórymi lekami i kosmetykami, promieniowanie słoneczne może wywoływać też reakcje fotoalergiczne (fotouczulenie), dlatego warto zawsze zapoznać się z informacją podaną na opakowaniu produktu, który w międzyczasie stosujemy.
 1. NOWOTWORY SKÓRY
  Niezależnie od powyższego trzeba zwrócić uwagę na najważniejsze - promieniowanie UV może przyczyniać się do powstawania nowotworów skóry. Szczególnie narażone są osoby, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym i mają na swojej skórze liczne znamiona.

MIT na temat kosmetyków z filtrem

Stosowanie kosmetyków z filtrem powoduje niedobór witaminy D w skórze.

Jest to największy mit na temat kosmetyków z ochroną przeciwsłoneczną. W badaniach klinicznych wykazano, że nawet długoterminowe stosowanie kremów z filtrami nie hamuje syntezy witaminy D w organizmie. Warto także zaznaczyć, że tak naprawdę żaden filtr w kremie nie zapewnia nam niestety 100% ochrony przed słońcem, szczególnie wtedy kiedy np. nie stosujemy go systematycznie, nie “dokładamy” w ciągu dnia i nie smarujemy każdego skrawka ciała (co jest raczej niemożliwe). Promienie UV i tak dotrą do naszej skóry (wystarczy przebywać na słońcu przez min. 15 minut dziennie) i zawsze dojdzie w ten sposób do syntezy witaminy D. Większą przyczyną niedoborów witaminy D może być brak suplementacji w okresie jesienno-zimowym, nieodpowiednia dieta czy też nieodpowiedni tryb życia.

Rodzaje filtrów w kosmetykach przeciwsłonecznych

W kosmetykach przeciwsłonecznych możemy znaleźć dwa rodzaje filtrów - fizyczne (mineralne) i filtry chemiczne.

Filtry fizyczne wykazują dużą fotostabilność tzn. że nie tracą swoich właściwości pod wpływem wody, potu czy temperatury i działają od razu po nałożeniu na skórę. Ich działanie polega na odbijaniu i rozproszeniu promieniowania UV, poprzez wytworzenie tzw. efektu lustra. Wadą tego rodzaju ochrony jest niska odporność na ścieranie. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że pozostawiają biały film na skórze, jednak dzięki nowym
technologiom wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym ten problem nieestetycznego „bielenia skóry” jest coraz częściej niwelowany. Filtry mineralne polecane są dla skór wrażliwych i naczyniowych. Są odpowiednie szczególnie dla dzieci.

Filtry chemiczne posiadają właściwości pochłaniające promieniowanie UV. Mają zazwyczaj lekką konsystencję i nie pozostawiają białego nalotu. Należy pamiętać, że ten rodzaj ochrony wykazuje działanie dopiero po ok. 20-30 minutach od nałożenia. Przy tego rodzaju filtrach konieczna jest również częsta, ponowna aplikacja, ponieważ cechuje je niska fotostabilność. Dobrze sprawdzą się przy skórze normalnej, tłustej i mieszanej.

Według ekspertów najskuteczniej działające kremy do twarzy z ochroną przeciwsłoneczną to te, które zawierają oba rodzaje filtrów, ponieważ ich właściwości wzajemnie się uzupełniają, tworząc optymalną ochronę dla naszej skóry.

Jak wybrać odpowiedni kosmetyk z filtrem?

Kosmetyki z filtrem UV. Blog sklepu kosme.pl

Przed zakupem odpowiedniego kosmetyku ochronnego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jakie zatem informację sprawdzić na opakowaniu produktu?

 1. Sprawdź jaką posiada kombinację filtrów i czy są odpowiednie dla Twojej skóry.

  Filtry mineralne w kosmetykach to:
 • Titanium Dioxide (chroni przed UVA/UVB)
 • Zinc Oxide (chroni przed UVA)

  Filtry chemiczne w kosmetykach to:
 • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine/Bemotrizinol (chroni przed UVA)
 • Butyl Methoxydibenzoylmethane/Avobenzone (chroni przed UVA)
 • Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate (chroni przed UVA)
 • Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate/Bisdisulizole Disodium (chroni przed UVA)
 • Drometrizole TriSiloxane (chroni przed UVA)
 • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol (nano)/Bisoctrizole (chroni przed UVA)
 • Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid/Ecamsule (chroni przed UVA)
 • 4-Methylbenzylidene Camphor/Enzacamene (chroni przed UVA/UVB)
 • Benzophenone-3/Oxybenzone (chroni przed UVA/UVB)
 • Benzophenone-4/Sulisobenzone (chroni przed UVA/UVB)
 • Diethylhexyl Butamido Triazone/Iscotrizinol 1 (chroni przed UVA/UVB)
 • Ethylhexyl Methoxycinnamate/Octinoxate (chroni przed UVA/UVB)
 • Ethylhexyl Salicylate/Octisalate (chroni przed UVA/UVB)
 • Ethylhexyl Triazone/Octyltriazone (chroni przed UVA/UVB)
 • Ethylhexyl dimethyl PABA/ Padimate O (chroni przed UVA/UVB)
 • Homomenthyl SalicylatE/Homosalate (chroni przed UVA/UVB)
 • Isoamyl p-Methoxycinnamate/ Amiloxate (chroni przed UVA/UVB)
 • Octocrylene/Octocrylene (chroni przed UVA/UVB)
 • PEG-25 PABA (chroni przed UVA/UVB)
 • Phenylbenzimidazol Sulfonic Acid/Ensulizole (chroni przed UVA/UVB)
 • Tris Biphenyl Triazine (nano) (chroni przed UVA/UVB)
 • Polysilicone-15 (chroni przed UVA/UVB)
 1. Sprawdź czy produkt chroni jednocześnie przed promieniami typu UVA i UVB.
 • Wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA to PPD.
  PPD Persistent pigment darkening to stosunek dawki promieniowania UVA wywołującej widoczną reakcję na skórze chronionej preparatem z filtrem UVA do dawki promieniowania wywołującej reakcję na skórze niechronionej. Może być on wyrażany liczbowo lub za pomocą skali PA+ (im więcej plusów jest na preparacie, tym większą mamy ochronę).

 • Wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB to SPF.
  SPF Sun Protection Factor oznacza stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze chronionej preparatem, do minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze niechronionej. Wysoką ochronę zapewniają kosmetyki z SPF 30 i SPF 50.

  Czasami na opakowaniu możemy znaleźć symbol UVA/UVB otoczony kółkiem, co znacznie ułatwia poszukiwania i potwierdza odpowiednią ochronę.
 1. Sprawdź czy produkt chroni dodatkowo przed światłem niebieskim.

  Coraz częściej można także znaleźć kosmetyki, które chronią nas nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także przed światłem niebieskim (HEV) emitowanym przez ekrany telefonu, komputera czy telewizora.
 1. Sprawdź czy produkt chroni dodatkowo przed promieniowaniem podczerwonym.

  Na kosmetykach ochronnych możemy znaleźć także oznaczenie IR, oznaczające promieniowanie podczerwone. Jest ono emitowane również przez słońce i wnika głęboko w skórę, przyczyniając się do powstawania dużej ilości wolnych rodników i osłabienia naturalnych zdolności antyoksydacyjnych skóry.

Kosmetyki z filtrem do twarzy i ciała

Aktualnie na sklepowych półkach możemy znaleźć kosmetyki z filtrem w przeróżnej formie od tych klasycznych kremów w tubie, po mgiełki i olejki ochronne itd. Bez wątpienia, każdy znajdzie idealny produkt dla siebie. Warto także zaznaczyć, że dostępne kosmetyki już nie tylko gwarantują nam ochronę przeciwsłoneczną, ale także w zależności od zawartych składników aktywnych mogą nawilżać, łagodzić czy też regenerować skórę.

Kremy ochronne

Krem ochronne z filtrem UV. Kup online w sklepie kosme.pl

Kremy z filtrem to kosmetyki, po które najczęściej sięgamy. Przeznaczone są zwykle do ochrony skóry twarzy. Dzięki szerokiej dostępności, bez problemu możemy dobrać odpowiedni krem, który sprosta wymaganiom naszej skóry.

Kremy ochronne z pigmentem

Koloryzujące krem ochronne z filtrem UV - z pigmentem. Kup online w sklepie kosme.pl

Niektóre kremy z filtrem zawierają także pigment. Jest to świetna alternatywa dla osób, które chcą np. dać “odpocząć” swojej skórze w czasie letnich wakacji. Kremy z delikatnym pigmentem świetnie wyrównują koloryt skóry i nadają jej zdrowy, promienny wygląd.

Mgiełki i olejki ochronne

Mgiełki i olejki ochronne z filtrem UV. Kup online w sklepie kosme.pl

Mgiełki i olejki to zazwyczaj produkty, które dobrze sprawdzają się w ochronie skóry ciała, ale nie tylko… Mgiełka z filtrem, to także świetny kosmetyk do twarzy, szczególnie kiedy nie mamy czasu, bądź możliwości dokładać w ciągu dnia kremu z filtrem, bowiem mgiełka świetnie sprawdzi się nawet na makijaż. Za to olejki, to świetne rozwiązanie dla osób, które borykają się z suchą skórą (co jest częste w okresie letnim podczas intensywnej ekspozycji na słońce), bowiem świetnie natłuszczają i odżywiają skórę.

Zobacz wszystkie kosmetyki z filtrami UV dostępne w naszym sklepie w dziale: OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA.

Nie wiesz jaki krem z filtrem będzie dla Ciebie odpowiedni?
Nasz kosmetolog pomoże Ci wybrać idealny dla Twojej skóry!

Jak zawsze zapraszamy do kontaktu z kosmetologiem, który podpowie Ci jak dobrać odpowiednią ochronę. Skontaktuj się z nim wysyłając wiadomość poprzez czat online dostępny w prawym dolnym rogu strony.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Bielenda Krem ochronny do twarzy z filtrem SPF50 100ml

Bielenda Krem ochronny do twarzy z filtrem SPF50 100ml

69,00 PLN brutto2277 pkt.
69,00 PLN / 100ml brutto
Krem z filtrami UVA i UVB SPF 50+ - Mesoboost Bloc Cream - 50 ml

Krem z filtrami UVA i UVB SPF 50+ - Mesoboost Bloc Cream - 50 ml

Cena regularna: 182,00 PLN brutto167,44 PLN brutto5525.52 pkt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 163,80 PLN
334,88 PLN / 100ml brutto
Ochronna mgiełka do ciała SPF 50 eeny meeny 100 ml

Ochronna mgiełka do ciała SPF 50 eeny meeny 100 ml

84,00 PLN brutto
84,00 PLN / 100ml brutto
Ochronny krem do twarzy UVA UVB SPF 50 eeny meeny airless 50 ml

Ochronny krem do twarzy UVA UVB SPF 50 eeny meeny airless 50 ml

99,00 PLN brutto3267 pkt.
198,00 PLN / 100ml brutto
Krem SPF 30 Purles 155 Soft Shield SPF30 Cream 50 ml

Krem SPF 30 Purles 155 Soft Shield SPF30 Cream 50 ml

97,00 PLN brutto3201 pkt.
194,00 PLN / 100ml brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1301 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Bardzo szybka wysyłka a produkty naprawdę wysokiej jakości
2024-04-18
Obsługa idealna, przesyłka błyskawicznie zrealizowana.
pixelpixelpixelpixel