Kosmetyki bez parabenów? Paraben free. Fakty i mity.
Parabeny w kosmetykach budzą bardzo wiele kontrowersji. W mediach pojawia się wiele publikacji na temat ich szkodliwego działania. Z drugiej strony parabeny są powszechnie stosowane w kosmetykach. Na świecie miliony osób poszukują kosmetyków bez parabenów - paraben free. Czy słusznie? Czy kosmetyki z parabenami są bezpieczne? Czy może lepiej kupować kosmetyki bez parabenów?
Co to są parabeny?
Parabeny (inne nazwy nipaginy, aseptyny, nipa estry) są to estry kwasu p-hydroksybenzoesowego. Wykazują one działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, hamują namnażanie i rozwój mikroorganizmów. Stosowane są w kosmetykach jako środki konserwujące. Ich właściwości doceniają również producenci farmaceutyków, ponieważ są one również stosowane jako środki konserwujące leków. Co więcej bywają stosowane w żywności, są najczęściej pochodzenia syntetycznego, ale także mogą występować naturalnie w przyrodzie - np. metylparaben i propylparaben występują naturalnie w owocach maliny, borówki amerykańskiej, jeżyny, w korze wierzby i propolisie.
Parabeny w kosmetykach są stosowane, aby utrzymać wysoką jakość preparatu podczas jego przechowywania i transportu. Bez stosowania parabenów lub innych konserwantów kosmetyki można by było przechowywać najwyżej kilka do kilkunastu dni w zależności od rodzaju kosmetyku.
Po czym rozpoznać parabeny?
W kosmetykach najczęściej stosowane są (nazewnictwo wg INCI): Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isopropylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben, Potassium Methylparaben, Potassium Ethylparaben, Potassium Propylparaben, Potassium Butylparaben. Mogą występować również pod innymi nazwami jak Methyl parahydroxybenzoate, 4-hydroxybenzoic acid ethyl ester, Propyl p-hydroxybenzoate, Glutaraldehyde, Tegosept, Mycocten, Nipasol, E216, E218.
Parabeny mogą być przyczyną uczuleń?
To prawda mogą uczulać, jednakże nie częściej niż inne składniki kosmetyków. Każdy organizm inaczej toleruje różne substancje. Parabeny są bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Żadne znane badania nie wykazały, aby posiadały one właściwości drażniące czy uczulające. Co więcej dopuszczalne maksymalne stężenie wynosi około 0,4% dla pojedynczego związku i 0,8% dla mieszaniny parabenów.
Parabeny przyczyną raka piersi?
Niektóre publikacje sugerują związek stosowania parabenów w kosmetykach z występowaniem raka piersi i zaburzaniem gospodarki hormonalnej. Obecnie wyniki badań naukowych nie dają podstaw do obaw przed stosowaniem kosmetyków zawierających parabeny.
Kwestia szkodliwości parabenów jest dyskusyjna, jako że nie udowodniono ich rakotwórczego działania. Należy pamiętać, że regulacje prawne na obszarze Uni Europejskiej są bardzo restrykcyjne. Składniki kosmetyków, które budzą wątpliwości co do bezpieczeństwa ich stosowania, są sprawdzane przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (Scientific Committee on Consumer Safety - SCCS), czyli organ doradczy Komisji Europejskiej. Składa się on z grupy niezależnych toksykologów z różnych instytucji naukowych.
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego wydał oświadczenie, że parabeny nie zaburzają gospodarki hormonalnej człowieka i są w pełni bezpieczne. Powołuje się m.in. na aktualne wyniki badań zatwierdzone przez Komisję Europejską, które dowodzą, że działanie proestrogenne parabenów jest 100 000 razy słabsze niż działanie ludzkiego estradiolu oraz 10 000 razy słabsze niż działanie fitoestrogenów zawartych w roślinach i stosowanych w kuracjach przeciwstarzeniowych.
Skąd taka popularność parabenów w kosmetykach?
Ich popularność bierze się stąd, że są skutecznymi konserwantami. Wykazują (również w połączeniu z innymi konserwantami) silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, hamują namnażanie i rozwój mikroorganizmów. Posiadają również unikalne, bezcenne w branży kosmetycznej właściwości jak brak koloru, zapachu, brak wpływu na konsystencję preparatu kosmetycznego.
Czy używać kosmetyki z parabenami czy ich unikać?
Paraben parabenowi nierówny. Nie tylko kosmetyki drogeryjne ale także kosmetyki profesjonalne, czy dermokosmetyki nie są od nich wolne. Jedne parabeny są bardziej szkodliwe, inne praktycznie neutralne dla organizmu. Jak wcześniej wspomniano, prawo europejskie jest w kwestiach bezpieczeństwa produktów bardzo restrykcyjne i stosowanie kosmetyków legalnie dopuszczonych do obrotu na rynku europejskim, a w szczególności polskich kosmetyków jest w pełni bezpieczne.
W ofercie naszego sklepu posiadamy kosmetyki głównie polskich producentów. W ofercie posiadamy zarówno kosmetyki profesjonalne jak i dermokosmetyki, kosmetyki naturalne i organiczne. Część z nich zawiera parabeny, a część posiada w zastępstwie inne substancje konserwujące. Systematycznie uzupełniamy informacje na kartach produktów o pełne składy każdego kosmetyku. Tam znajdziesz informację, czy dany kosmetyk zawiera parabeny. Jeżeli na karcie produktu pełny skład kosmetyku nie został jeszcze uzupełniony, skontaktuj się z nami, na pewno udzielimy pełnej informacji o produkcie.