Kosmetyki z witaminą C. Czy warto je stosować?
Oczywiście, że warto – trzeba tylko wiedzieć które, ale o tym za chwilę ...
O witaminie C wykorzystywanej w pielęgnacji napisano już tomy, lecz warto tę wiedzę usystematyzować. Dziś dowiecie się, w jakich postaciach witamina C występuje w kremach i różnych rodzajach serum, jak działa na skórę i cały organizm oraz na co zwracać uwagę, kupując kosmetyki z witaminą C.
Czym jest witamina C
Oprócz tego, że to jeden z najpopularniejszych w ostatnich czasach składników kosmetycznych, witamina C jest organicznym związkiem niezbędnym do funkcjonowania organizmów żywych. Ciało człowieka jej nie syntetyzuje, więc jedynym sposobem na dostarczenie jej do naszych organizmów, jest podanie witaminy C w formie żywności i suplementów lub zewnętrznie, poprzez skórę.
Jak witamina C wpływa na nasz organizm
Chemiczna nazwa witaminy C to kwas L-askorbinowy, w skrócie zwany askorbinowym. Od pokoleń związek ten uważany jest za wspaniały eliksir wzmacniający odporność. Naukowcy dowiedli także, że witamina C wykazuje silne działanie antyoksydujące, czyli zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek oraz powstawanie nowotworów. Oprócz tego uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, co zapobiega ich pękaniu, tworzeniu się sińców czy krwawień dziąseł. Hamuje utlenianie „złego” cholesterolu, ma również zastosowanie w leczeniu nadciśnienia. Jeśli dodamy do tego wspomaganie wchłaniania żelaza, udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek i kolagenu czy profilaktykę udaru mózgu, otrzymujemy prawdziwą superwitaminę o niesamowitych mocach. W jakich produktach spożywczych znajdziemy jej najwięcej? W aceroli (bardzo dobra przyswajalność), jagodach camu camu, owocach dzikiej róży, rokitniku i czarnej porzeczce.
Zbawienne działanie witaminy C na skórę
Dieta bogata w kwas askorbinowy to nie wszystko. Udowodniono, że znakomicie działa także dostarczanie go do organizmu poprzez skórę, w kremie lub serum, co wpływa oczywiście głównie na wygląd naszej cery. Oto najważniejsze efekty, jakie daje witamina C w kosmetykach:
- stymuluje produkcję kolagenu, którego z wiekiem nasz organizm syntetyzuje coraz mniej, co wpływa na wiotczenie skóry oraz powstawanie zmarszczek
- bardzo skutecznie zwalcza wolne rodniki
- zapobiega poparzeniom słonecznym i wspomaga działanie filtrów przeciwsłonecznych
- poprawia nawilżenie cery
- rozświetla, delikatnie rozjaśnia
- pomaga likwidować sińce
- skutecznie usuwa lekkie przebarwienia
- nie dopuszcza do pękania naczynek krwionośnych.
Jakie postaci witaminy C w kosmetykach są najskuteczniejsze
Kwas L-askorbinowy jest wspaniałym związkiem, jednak bardzo łatwo ulega rozkładowi. Kiedy to nastąpi, działanie witaminy C zostaje zahamowane, a do tego z dobrego przeciwutleniacza przemienia się ona w utleniacz. Warto więc wiedzieć, pod którymi postaciami kwas askorbinowy dłużej i łatwiej zachowuje swoje właściwości i wybierać te kosmetyki, które zawierają jego stabilniejsze formy. Poniżej oprócz nazw chemicznych podajemy także określenia zgodne z INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – spisem nazw składników kosmetycznych obowiązkowych na opakowaniach lub w ulotce. To dzięki nim najłatwiej zidentyfikować aktywne składniki preparatów pielęgnacyjnych.
Kwas L-askorbinowy
INCI: Ascorbic Acid
Witamina C w tej postaci jest bardzo niestabilna i łatwo ulega rozkładowi, dlatego najlepiej, jeśli kosmetyki z tą jej formą będą zawierały podzielone dawki w osobnych kapsułkach lub ampułkach otwieranych tuż przed aplikacją. Stabilizująco działa także „ukrycie” jej w silikonie.
Glukozyd kwasu askorbinowego - AA2G™
INCI: Ascorbyl Glucoside
To stabilna forma witamina C zabezpieczona przed rozkładem cząsteczką glukozy. Badania potwierdzają, że AA2G™ redukuje zmarszczki o 74,6% w ciągu trzech miesięcy, wygładza skórę o 45% w przeciągu sześciu tygodni, rozjaśnia przebarwienia o 7,7% po trzech miesiącach stosowania. Oprócz tego jego zaletą jest powolne uwalnianie i możliwość przenikania w głębsze warstwy skóry. Stymuluje syntezę kolagenu, wyrównuje koloryt i hamuje wytwarzanie melaniny. Efektywne stężenie tego związku w kosmetykach to minimum 15%.
Tę postać witaminy C znajdziecie między innymi w kremie CLARENA Power Cream + 100% Vit C oraz całej serii zabiegowej CLARENA Power Pure Vit C Line.
Zawiera ją także krem Mesoestetic Energy C jak i cała linia rozświetlających kosmetyków Mesoestetic Energy C, w tym serum oraz krem pod oczy.
Sól magnezowa fosforanu askorbylu
INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)
Wzmaga syntezę kolagenu, nawilża i rozjaśnia, ale działa nieco delikatniej niż poprzednie formy. Sprawdza się za to doskonale u osób z bardzo wrażliwą skórą. Efektywne stężenie w kosmetyku to co najmniej 10%.
Sól sodowa fosforanu askorbylu
INCI: Sodium Ascorbyl Phosphate (SAP)
Wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające oraz antyoksydacyjne w stężeniach powyżej 10%. Oprócz tego działa antybakteryjnie, dzięki czemu występuje w składzie wielu preparatów przeciwtrądzikowych.
Witaminę C w postaci SAP znajdziecie w kosmetykach marki Farmona linii Revolu C White, w tym w redukującym przebarwienia kremie Revolu C White.
O krok dalej poszła firma Purles, która w swoim kremie Purles 144 VitC Cream Perfector zastosowała tę pochodną witaminy C w trzech formach: liposomowej, stabilizowanej i świeżej, określając ten zestaw Triple VitC System. Ma on ograniczać ryzyko uszkodzeń DNA, rozświetlać oraz neutralizować wolne rodniki.
Ascorbic VC
Naturalna witamina C nowej generacji w ultra stabilnej postaci wykorzystywana przez laboratoria Bielenda Professional. Jak zapewnia producent, Ascorbic VC działa rozjaśniająco oraz energetyzuje cery zmęczone i pozbawione blasku. Wyrównuje koloryt i rozświetla. Tę formę witaminy C znaleźć można w produkcie Bielendy BRIGHTENING FACE CREAM SPF30 Rozjaśniający krem do twarzy SPF30, a także w całej serii kosmetyków Reti-Vit C tej polskiej marki.
Tetraizopalmitynian askorbylu
INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate
To jedna z najbardziej stabilnych postaci witaminy C występująca w postaci olejku. Dzięki temu dociera do głębszych warstw naskórka. Uwalnia się powoli, a jej działanie jest subtelniejsze niż poprzednich form witaminy C. Efektywne stężenie występuje już przy 1% zawartości w kosmetyku.
Jak widać, każda z pochodnych kwasu askorbinowego ma nieco inne właściwości i poziom stabilności. Jeśli jednak zdecydujecie się na opisane wyżej postaci, możecie mieć pewność, że kosmetyk rzeczywiście zadziała, a witamina C nie ulegnie rozpadowi dwa dni po otwarciu opakowania.
Nie wiesz czy kosmetyki z witaminą C będą odpowiednie dla Twojej skóry albo który z nich najlepiej poradzi sobie z Twoim problem? W sklepie kosme.pl kosmetolog pomoże Tobie wybrać odpowiedni kosmetyk
Jak przedstawiliśmy w tekście wybór kremu czy innego kosmetyku z witaminą C nie jest wcale taki łatwy jakby mogło to się wydawać. Dlatego jeżeli nie wiesz czy Twoja skóra potrzebuje kosmetyków z witaminą C albo nie wiesz który wybrać, zapraszamy do kontaktu z kosmetologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki. Z kosmetologiem możesz skontaktować się online przez formularz w prawym dolnym rogu, pisząc na adres e-mail kontakt@kosme.pl lub dzwoniąc pod numer 732 730 399.