Masaż twarzy i ciała - korzyści dla skóry
Masaż skóry to jeden z najprostszych i najtańszych zabiegów jakie możemy sobie zapewnić w swoim własnym domowym zaciszu. Nie tylko korzystnie wpływa na wygląd i kondycję naszej skóry, ale także zapewnia nam głęboki relaks i zmniejsza napięcie. Wykonanie masażu twarzy lub ciała, szczególnie wieczorem, to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy na chwilę odpocząć od ciężkiej pracy, wyciszyć się i wyrwać się z codziennej rutyny. To także skuteczny sposób, aby opóźnić procesy starzenia się skóry czy też wspomóc walkę z cellulitem. Aby jednak masaż przynosił korzystne efekty, musimy najpierw wiedzieć jak prawidłowo go wykonać, aby móc cieszyć się piękną i gładką skórą.
Dlaczego warto wykonywać masaż twarzy i ciała?
Niewiele osób wie, ale systematyczny masaż skóry twarzy i ciała, może naprawdę przynieść spektakularne efekty. Ruchy jakie wykonujemy podczas masażu, pobudzają głębsze warstwy skóry, w efekcie czego zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, a skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Poprawia się owal twarzy, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to także naturalna metoda, aby opóźnić procesy starzenia się skóry. Masaż rozluźnia również nasze mięśnie i poprawia przepływ limfy, dzięki czemu pozbywamy się zastojów, których najczęstszym objawem są opuchnięcia, worki pod oczami czy też poszarzała skóra. Ruchy masażu wpływają korzystnie na ogólny stan naszej skóry - poprawiają jej koloryt, dotleniają i odżywiają. Prawidłowo wykonany masaż reguluje krążenie, a także usuwa nadmiar wody oraz szkodliwe produkty przemiany materii z naszego organizmu. Jest to także doskonały dodatek do kuracji odchudzających i antycellulitowych, ponieważ masaż ciała zmniejsza widoczność cellulitu, ujędrnia i modeluje sylwetkę.
Jak często wykonywać masaż?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić jak często powinniśmy wykonywać masaż, ponieważ jest to kwestia indywidualna i każda skóra ma inne potrzeby. Najczęściej przyjmuje się jednak, że masaż powinniśmy robić przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, najlepiej w trakcie wieczornej pielęgnacji. Kwestią bezsporną jest jednak fakt, że powinniśmy go wykonywać regularnie. Systematyczne masowanie skóry twarzy i ciała z pewnością przyniesie najlepsze efekty.
Jak prawidłowo wykonać masaż twarzy i ciała w domu?
Aby nasz masaż był poprawnie wykonany i dawał skuteczne efekty, należy zwrócić szczególną uwagę na ruchy jakie będziemy wykonywać. Masaż powinniśmy zawsze rozpoczynać i kończyć głaskaniem. Delikatne ruchy głaskania obniżają wrażliwość zakończeń nerwowych, dzięki czemu skóra zostaje przyzwyczajona do dotyku, a my możemy się odprężyć. Ruchy wykonujemy zawsze wzdłuż mięśni w kierunku serca. Podczas wykonywania domowego masażu, warto także wykonywać ruchy rozcierania i ugniatania. Rozcieranie możemy wykonywać opuszkami palców, nadgarstkiem lub całą dłonią. W zależności od tego jaką siłę włożymy, może ono być powierzchowne lub głębokie. Natomiast ruchy ugniatające dobrze sprawdzą się w przypadku ud, ramion czy pośladków.
Jakie są przeciwwskazania do masażu?
Masaż przynosi wiele korzystnych efektów, zwłaszcza tych zdrowotnych. Jednak należy pamiętać, że masaż nie zawsze będzie dla nas wskazany, dlatego zanim do niego przystąpimy, musimy najpierw wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.
Przeciwwskazania do masażu twarzy
Przeciwwskazaniem do wykonania masażu twarzy jest:
- gorączka
- stany zapalne na skórze
- przerwana ciągłość skóry
- infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze
- stan po ekstrakcji zęba
- choroby nowotworowe i guzki niewiadomego pochodzenia
- ropne zmiany trądzikowe
- skóra naczyniowa i trądzik różowaty w fazie zaostrzeń
- powiększone węzły chłonne
Przeciwwskazania do masażu ciała
Przeciwwskazaniem do wykonania masażu ciała jest:
- ciąża
- menstruacja
- choroby z współistniejącą podwyższoną temperaturą ciała
- nowotwory i guzki niewiadomego pochodzenia
- żylaki i stany zapalne żył
- zaawansowane nadciśnienie tętnicze
- niewyrównane wady serca
- stany zapalne skóry
- choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze
- hemofilia
- przerwana ciągłość skóry
Kosmetyki do masażu
Masaż możemy wykonać "gołymi" rękami lub za pomocą różnych urządzeń. Aby jednak wzmocnić działanie masażu, warto zawsze sięgać po specjalnie stworzone do tego kosmetyki, które także nadadzą odpowiedni poślizg w trakcie zabiegu. W produktach do masażu oprócz składników aktywnych, które korzystnie wpływają na nasz stan skóry znajdziemy także substancje zapachowe, takie jak np. olejki eteryczne, które sprawiają, że masaż jest jeszcze bardziej przyjemny. Poza tym, to także doskonały element aromaterapii.
Kosmetyki do masażu twarzy
Jeśli Twoja skóra jest sucha, odwodniona i wymaga regeneracji, do masażu polecamy ultranawilżający mus do twarzy od Bielenda lub krem nawilżająco-ujędrniający od marki Farmona z serii Hydra Quest. To produkty, które likwidują szorstkość i suchość skóry, zapewniając jej długotrwałe nawilżenie. Oprócz tego działają regenerująco i odmładzająco na skórę twarzy.
Dla skóry dojrzałej, z oznakami starzenia rekomendujemy kawiorowy krem do masażu lub odmładzający mus z komórkami macierzystymi od firmy Bielenda. Kawiorowy krem stymuluje skórę do odnowy, intensywnie nawilża, pozostawiając skórę gładką i pełną blasku. Natomiast mus rewitalizuje skórę, napina i ujędrnia, a także wygładza zmarszczki.
Jeżeli masz cerę tłustą, mieszaną lub też borykasz się z problemem trądziku, koniecznie wypróbuj żel wygładzający do masażu z minerałami Morza Martwego od Apis z linii Acne-Stop. Składniki aktywne zawarte w preparacie mają właściwości bakteriostatyczne. Oprócz tego nawilżają, odżywiają i regenerują skórę, dzięki czemu skóra jest wygładzona, ukojona i nabiera zdrowego kolorytu.
Skórze, która wymaga intensywnej regeneracji i odżywienia, polecamy naturalne masło shea lub orientalny olejek do masażu twarzy od firmy Apis. Zarówno jeden jak i drugi produkt zawiera w swoim składzie olejki, które są źródłem witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu uzupełniają niedobory składników odżywczych, regenerują i delikatnie natłuszczają skórę.
Kosmetyki do masażu ciała
Olejek melisa i lawenda, a także olejek pomarańcza zawierają wysoką zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu wykazują silne działanie ujędrniające, nawilżające i regenerujące. Masaż tymi olejkami wspomaga ochronną barierę hydro-lipidową skóry, co sprawia że skóra jest również odpowiednio nawilżona i natłuszczona.
Luksusowa oliwka i regenerująco-witaminowa oliwka od Bielenda, to preparaty przeznaczone do masażu skóry ciała, która wymaga regeneracji, bądź ujędrnienia. Olejki oraz witaminy zawarte w tych produktach nawilżają i odżywiają skórę, a także stymulują ją do regeneracji. Za pomocą tych oliwek, możesz wykonać masaż zarówno na zimno jak i na ciepło. Podgrzanie oliwki sprawi, że idealnie sprawdzi się przy modelowaniu sylwetki, a także na takie problemy jak rozstępy czy cellulit.
Jeśli borykasz się z problemem cellulitu, możesz również sięgnąć po takie kosmetyki jak antycellulitowy olejek do masażu Farmona, rozgrzewająca oliwka z imbirem i cynamonem czy też czekoladowe masło z olejem z baobabu i chili od Apis. W ich składzie znajdziemy składniki nie tylko o działaniu antycellulitowym, ale także składniki, które wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej. Oprócz tego są to produkty, które również odżywiają i regenerują skórę, pozostawiając na niej przyjemny zapach.
Dla suchej, odwodnionej i zniszczonej skóry ciała, szczególnie polecamy naturalne masło shea z marokańskim olejkiem arganowym i ekstraktem z pomarańczy od Apis. Masło bogate jest w witaminy, dzięki czemu skutecznie odżywia suchą skórę i wspomaga barierę hydro-lipidową skóry. Masaż tym masłem chroni także skórę przed starzeniem i wspomaga syntezę kolagenu.