Najlepsze maseczki do twarzy z okluzją. Maska algowa czy w płacie?
Maseczki algowe peel off i maseczki w płacie, nazywane również maseczkami w płachcie, mimo różnego wyglądu i zupełnie odmiennej technologii produkcji, to pod jednym względem, bardzo podobne do siebie maski. Zarówno jedne jak i drugie, dostarczają nam bogactwo składników aktywnych w głąb wspomagane procesem okluzji. Trzeba jednak wiedzieć jak je odpowiednio stosować, aby osiągnąć zamierzone efekty, a tym samym cieszyć się zadbaną i pełną blasku skórą.
Maska okluzyjna. Co to jest?
Okluzja w kosmetologii jest rozumiana jako tworzenie na powierzchni skóry powłoki - ochronnego filmu, który spełnia dwa zadania: zabezpiecza naskórek przed utratą wilgoci oraz zwiększa przenikanie do skóry substancji aktywnych.
Kosmetyki z uwagi na właściwości okluzyjne można podzielić na wywołujące okluzję ciągłą i okluzję nieciągłą. W uproszczeniu, kosmetyki zapewniające okluzję ciągłą to na przykład maseczki algowe, gipsowe, w płacie. Używa się je do wywołania chwilowej okluzji na potrzeby zwiększenia lepszego wchłaniania substancji aktywnych z preparatu stosowanego w trakcie zabiegu. Natomiast okluzję nieciągłą mogą zapewnić różne kosmetyki stosowane na co dzień, np. kremy, sera i inne preparaty, których nie zmywamy w niedługim czasie od aplikacji.
Polecane maseczki z okluzją
Na potrzeby tego wpisu interesuje nas okluzja ciągła. Maski okluzyjne są elementem większości zabiegów kosmetycznych na twarz, ale często są również stosowane w domu. Okluzję można wykonać stosując na przykład maski algowe, maski gipsowe, foliowe maski okluzyjne oraz maski w płacie. W pielęgnacji domowej do okluzji, naszym zdaniem, najlepiej sprawdzą się maseczki algowe i maseczki w płacie, dlatego na nich się skupimy.
MASECZKI ALGOWE A MASECZKI W PŁACHCIE
MASKA ALGOWA W PROSZKU
Maseczki algowe do twarzy bazują na algach lub alginacie. Są to preparaty w proszku, które należy odpowiednio przygotować przed użyciem. Algi, czyli inaczej glony to bardzo cenne wodne rośliny, które żyją zarówno w wodach słodkich jak i słonych, a także w wodach chłodnych i ciepłych. Do najczęściej wydobywanych alg należą brunatnice, krasnorosty i zielenice.
Co daje maska algowa?
Jak pisaliśmy we wstępie artykułu, maska algowa tworzy bardzo dobrą okluzję. Co jeszcze daje?
Algi zawierają mnóstwo dobroczynnych dla skóry składników aktywnych takich jak:
- sole mineralne (m.in. brom, cynk, jod, magnez, mangan, miedź, żelazo)
- witaminy (A, B, C i E)
- polisacharydy
- polifenole
- białka i aminokwasy
- kwasy tłuszczowe
- barwniki (np. karotenoidy i chlorofil)
Ze względu na to, że algi cechują się wysoką zawartością substancji aktywnych, znalazły szerokie zastosowanie w kosmetologii m.in. właśnie w maskach algowych, które dzięki algom:
- odżywiają skórę dostarczając jej składniki aktywne
- nawilżają
- chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych
- rozjaśniają i napinają skórę
- działają oczyszczająco
- łagodzą podrażnienia
- przyspieszają regenerację skóry
- mają właściwości antybakteryjne
- zmniejszają stany zapalne
Maski algowe mają zatem wielokierunkowe działanie, wzbogacone są dodatkowymi substancjami aktywnymi, dzięki czemu możemy zastosować je do każdego rodzaju cery i w odpowiedzi na różne problemy skóry.
+ Zalety masek algowych:
- tworzą okluzję, dzięki czemu możemy dostarczać składniki aktywne w głąb skóry
- maski algowe to antidotum na każdy problem skóry
- są precyzyjniejsze, maska przylega bezpośrednio do skóry nawet w najtrudniejszych miejscach i zakamarkach, jak okolice skrzydełek nosa, okolice uszu
- maski do twarzy pielęgnują jednocześnie okolice oczu, w tym powieki
- dzięki swojej konsystencji przynoszą ukojenie i ulgę dla podrażnionej skóry
- przynoszą widoczny efekt już po pierwszym użyciu
- są bardziej uniwersalne - maskę algową możemy stosować praktycznie na każdą partię ciała
- Wady masek algowych:
- maskę musimy najpierw sami przygotować
- do wykonania maski potrzebujemy kilka produktów
- potrzebujemy ampułkę/serum pod maskę, bez nich wartość dla skóry będzie mniejsza
- ściąganie maski może być kłopotliwe
- wykonanie maski i jej aplikacja zajmuje dużo czasu
MASKA W PŁACIE
Maseczki do twarzy w płachcie, to gotowe maski z tkaniny o kształcie uwzględniającym charakterystyczną budowę twarzy, z wyciętymi otworami na oczy, usta i nos. Płaty nasączone są substancjami aktywnymi, które mają za zadanie głęboko odżywić naszą skórę. Wykazują działanie bardziej intensywne niż klasyczne maski w formie kremowej lub żelowej, właśnie ze względu na nasączoną tkaninę, która tworzy okluzję na skórze, wspomagając przenikanie składników aktywnych. W zależności od zawartych składników odżywczych, mogą być przeznaczone do każdego rodzaju cery. Maski w płacie występują zwykle w formie do użycia na twarzy, ale także dostępne są specjalne dedykowane pod oczy i na powieki - mają wtedy kształt okularów, a alternatywą dla nich są płatki pod oczy.
+ Zalety masek w płacie:
- tworzą okluzję, dzięki czemu możemy dostarczać składniki aktywne w głąb skóry
- mamy gotową maskę do aplikacji
- szybka aplikacja i ściąganie maski
- sterylne opakowanie
- zawierają dużo koncentratu, który możemy wykorzystać i wmasować w skórę
- efekty widoczne są po pierwszym użyciu
- dobrze sprawdzają się w awaryjnych sytuacjach i jako jednorazowy zabieg bankietowy
- zabieg nimi jest czysty - nie brudzą rąk, włosów
- małe gabaryty - doskonale sprawdzają się zarówno w domu jak i w podróży
- Wady masek w płacie:
- maski zazwyczaj przeznaczone są tylko na twarz, dlatego do pielęgnacji oczu, należy dodatkowo stosować np. płatki pod oczy, które będą lepiej przylegały w tym miejscu do skóry i będą miały inne składniki, dopasowane do skóry tych delikatnych okolic
- okluzja będzie słabsza niż w przypadku maski algowej, ponieważ maska algowa jest cięższa i szczelniej okrywa skórę
- rozmiar maski jest uniwersalny i nie zawsze dobrze dopasowuje się do każdej twarzy
- maska przeznaczona do jednorazowej aplikacji
Maseczki algowe vs w płachcie.
KTÓRE LEPSZE?
Podstawowe wnioski, które nasuwają się po wymienieniu wad oraz zalet masek algowych i w płacie, są takie, że przewagą maseczek w płachcie nad algowymi jest przede wszystkim szybkość i łatwość aplikacji. Są w małych opakowaniach, bez problemu zmieszczą się w podróżnej kosmetyczce, szybko i wygodnie użyjemy je w domu nie poświęcając czasu na ich przygotowanie, świetnie sprawdzą się do pielęgnacji podczas wyjazdów. Natomiast jest to okupione słabszymi właściwościami okluzyjnymi, ponieważ maseczka w płacie, nie w każdym obszarze naszej skóry będzie dobrze przylegała np. w okolicach oczy, nosa i ust, pod żuchwą. Ponadto nie wykonamy nią zabiegu na inne obszary niż twarz jak dekolt (ewentualnie tylko na szyję, jeżeli jest odpowiednio długa).
W przypadku masek algowych dodatkową "wadą", oprócz konieczności jej samodzielnego przygotowania jest to, że powinniśmy stosować pod nią drugi preparat, serum lub koncentrat, w przeciwieństwie do maski w płacie. Celowo napisaliśmy wadą w cudzysłowie, ponieważ pomimo, że może być to odbierane jako wada, ze względu na konieczność zakupu dodatkowego preparatu, to jeśli chodzi o efekty dla skóry, rozwiązanie maska algowa + serum pod okluzję posiada wiele zalet. Po pierwsze, pielęgnację maską algową w połączeniu z innym preparatem, możemy lepiej ukierunkować na konkretne potrzeby naszej skóry. Po drugie przez to, że jest bogata w algi, sama w sobie ma nieocenione właściwości, a dzięki lepszej okluzji, zabieg będzie dla skóry o wiele bardziej wartościowy.
Dlatego wybór między maską algową a maską w płacie nie jest łatwy. Możemy tylko podpowiedzieć, że efekty po użyciu maski algowej doceniają kosmetyczki i ich klienci, dlatego są często stosowane w gabinetach kosmetycznych, a maseczki w płacie są chętnie wybierane jako maseczki domowe.
JAKIE MASECZKI DO TWARZY POLECACIE?
Najskuteczniejsze będą profesjonalne maseczki gabinetowe, zarówno algowe i w płacie. Tanie maski drogeryjne, nie posiadają tylu cennych składników co profesjonalne - chodzi zarówno o rodzaj składników jak i ich stężenie, czyli ilość w preparacie.
Polecane przez nas maski algowe i w płacie przedstawiamy na blogu w osobnych wpisach:
- Najlepsza maska algowa peel off na twarz. Jaką wybrać?
- Najlepsze maseczki w płachcie z dobrym składem. Tanie i dobre czy profesjonalne?
Natomiast pełną ofertę masek dostępnych online w ofercie naszego sklepu znajdziesz tutaj:
- Zobacz: MASKI ALGOWE
- Zobacz: MASKI W PŁACIE
Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej maseczki do twarzy, skontaktuj się z nami. Nasz kosmetolog chętnie ci doradzi i pomoże dobrać odpowiednie preparaty.
Jak stosować w domu
maski algowe i maseczki w płacie?
Jak zrobić maskę algową w proszku?
Jak już wiecie z poprzedniej części wpisu, aby dostarczyć skórze odpowiednie składniki odżywcze, mimo wszystko nie wystarczy nam do tego sama maska algowa. Maska ma nam tylko, a zarazem aż, pomóc w skuteczniejszym przeniknięciu substancji aktywnych w głąb skóry, dlatego kluczowym elementem stosowania masek algowych będą ampułki i serum, które będziemy aplikować pod maskę. Aby dodatkowo wspomóc wchłanianie składników aktywnych w głąb skóry, możesz wcześniej wykonać peeling. Maskę algową stosuj raz, bądź dwa razy w tygodniu. Po ściągnięciu maski zaaplikuj odpowiedni krem do swojej skóry.
Jak przygotować maskę algową, jak nakładać i ile czasu ją stosować przeczytasz na naszym blogu we wpisie:
Jak używać maseczki w płachcie?
Do aplikacji maski w płacie, na szczęście nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów, przydadzą nam się do tego tylko czyste dłonie. Aby wspomóc wchłanianie składników aktywnych w głąb skóry, możesz również wcześniej wykonać peeling twarzy. Maskę w płacie stosuj jeden lub dwa razy w tygodniu. Po ściągnięciu maseczki, resztę preparatu z opakowania wmasuj w skórę i nałóż odpowiedni, dopasowany do twoich potrzeb krem.
Więcej o stosowaniu maseczek w płachcie przeczytasz w osobnym wpisie: