Naturalne olejki eteryczne oraz zapachowe świece sojowe w pielęgnacji skóry
Aromatyczne rośliny i naturalne olejki były stosowane już tysiące lat temu. Ze względu na swoje właściwości dbają nie tylko o nasze zdrowie, ale także piękno i duchowość po dziś dzień. Dzięki czemu możemy je również wykorzystywać w pielęgnacji naszej skóry - twarzy i ciała. Oprócz tego olejki stanowią również świetny dodatek do innych produktów np. do świec sojowych. Mało kto o tym wie, ale świece sojowe możemy także stosować w pielęgnacji naszej skóry. Relaksujący masaż woskiem ze świecy nie tylko umili nam wieczór, ale także sprawi, że skóra naszego ciała będzie gładka i odżywiona, a naturalne olejki eteryczne zawarte w wosku sojowym zapewnią nam efekt aromaterapii.
Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne, nazywane także olejkami lotnymi, to zróżnicowane grupy związków chemicznych. Zaliczamy do nich takie związki jak aldehydy, alkohole, estry, fenole ketony i etery. Ich główną cechą jest oleista konsystencja i charakterystyczny zapach jaki w sobie zawierają, stąd też miano “eteryczny”. Ten szczególny aromat, olejki zawdzięczają głównie dzięki lotnym węglowodorom. Powstają na drodze destylacji, destylacji z parą wodną, ekstrakcji, tłoczenia na zimno lub wyciskania. Naturalne olejki eteryczne pozyskuje się czasami z całej rośliny lub z jej różnych części np. z liści, z kwiatów, z korzenia czy z kory. Do ich wytworzenia wykorzystuje się zarówno te świeże jak i suszone rośliny. Bardzo bogate w olejki eteryczne są drzewa iglaste oraz rośliny z rodziny baldaszkowatych, rutowatych i mirowatych. Olejki muszą być przechowywane w ciemnych, szklanych butelkach, ponieważ działanie promieni słonecznych może powodować ich utlenianie.
Jakie właściwości mają naturalne olejki eteryczne?
Naturalne olejki eteryczne poprzez swoje szerokie spektrum właściwości znalazły zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, a także perfumeryjnym. Są wykorzystywane w szczególności do aromaterapii (do inhalacji, kąpieli, okładów i masażu) ze względu na teraupetyczne i lecznicze właściwości.
Właściwości lecznicze olejków eterycznych:
- przeciwbólowe
- antyseptyczne
- wzmacniające
- rozgrzewające
- antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze
- przeciwzapalne
- wykrztuśne
- pobudzające układ immunologiczny
- poprawiające krążenie
- pobudzające
- uspokajające
- ułatwiające zasypianie
Jakie olejki eteryczne są najlepsze do pielęgnacji skóry?
Nie wszystkie olejki eteryczne nadają się do pielęgnacji naszej cery, dlatego w tym artykule podpowiadamy Wam na jakie olejki warto zwrócić uwagę i jakie niosą ze sobą działanie:
- Olejek z drzewa herbacianego - dobrze sprawdzi się w walce z trądzikiem, działa antybakteryjne i przeciwgrzybiczo.
- Olejek szałwiowy - rozjaśnia przebarwienia, redukuje rozstępy i obrzęki, ma także właściwości nawilżające, łagodzi suchość i podrażnienia skóry.
- Olejek lawendowy - znany jest ze swych właściwości łagodzących, pomaga zwalczyć stany zapalne skóry, egzemę i trądzik, wykazuje także działanie przeciwgrzybicze, dlatego zalecany jest osobom z grzybicą skóry i paznokci.
- Olejek rozmarynowy - działa przeciwzapalne, antyseptyczne i wykazuje wysoką aktywność przeciwbakteryjną wobec Priopionibacterium acnes odpowiedzialnego za powstawanie trądziku pospolitego.
- Olejek bergamotowy - wspomaga leczenie trądziku, opryszczki, egzemy, łuszczycy i owrzodzeń skóry.
- Olejek pomarańczowy - wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, stosowany w terapii cellulitu i braku jędrności skóry.
- Olejek paczulowy - wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, bakteriobójcze i ściągające, wspomaga leczenie problemów skórnych, takich jak łupież, trądzik, stany zapalne, wypryski, działa łagodząco w przypadku skóry suchej, podrażnionej i popękanej.
Wszystkie olejki eteryczne dostępne online w naszym sklepie znajdziesz tutaj: NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE
Jak stosować olejki eteryczne?
- Bezpośrednio na skórę
Niektóre olejki możemy zaaplikować na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia. Do grupy takich olejków należy np. olejek z drzewa herbacianego czy olejek lawendowy. Warto jednak nakładać olejki punktowo, a nie na całą powierzchnię skóry twarzy. Ważne jest także, aby przed każdą aplikacją olejku, wykonać wcześniej próbę uczuleniową, aby sprawdzić czy dany olejek eteryczny nie wywoła u nas alergii, podrażnienia czy zaczerwienienia na skórze. - Do masażu ciała
Olejki eteryczne świetnie sprawdzą się również do masażu ciała. Jednak, aby go wykonać przyda nam się do tego jeszcze olej roślinny, do którego będziemy mogli dodać kilka kropli olejku eterycznego. Olejki takie jak np. olejek pomarańczowy znany jest także ze swych właściwości antycellulitowych i ujędrniających, dlatego jego zastosowanie na skórę i dodatkowe ruchy masażu, które pobudzą naszą skórę, pomogą przynieść nam korzystne efekty. - Jako dodatek do maski, kremu lub balsamu
Olejki eteryczne bardzo dobrze sprawdzą się również jako dodatek do innych kosmetyków. Możemy dodać kilka kropli do swojej domowej maseczki, kremu czy balsamu, aby wzmocnić jego działanie, a przy okazji nadać im piękny zapach. - Do kąpieli
Aby wzbogacić naszą kąpiel i poczuć odrobinę relaksu, możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego do wody. Nasza kąpiel będzie nie tylko bardziej przyjemna, ale także terapeutyczna.
Czy można stosować olejki eteryczne w ciąży?
Okres ciąży wymaga od nas szczególnej czujności, jeśli chodzi o dobór preparatów pielęgnacyjnych. Na liście produktów, które należy unikać znajdą się także niektóre olejki eteryczne.
Jakich olejków należy bezwzględnie unikać w okresie ciąży?
- olejku rumiankowego
- olejku szałwiowego
- olejku tymiankowego
- olejku lawendowego
- olejku rozmarynowego
W Internecie czy w literaturze możemy znaleźć różne informacje, że olejki takie jak np. olejek cytrynowy czy geraniowy nie zagrażają zdrowiu matki ani dziecka. Jednak polecamy sięgać tylko po takie, które mają na swojej etykiecie zawartą informację, że jest to olejek, który został przebadany i jest bezpieczny do stosowania przez kobiety ciężarne.
Czym są zapachowe świece sojowe?
Zapachowe świece sojowe to produkty stworzone z naturalnego wosku. Wosk pochodzi z utwardzonego oleju sojowego z ziaren soi. Podczas spalania nie wydziela szkodliwych substancji. Jest biodegradowalny i nietoksyczny. Posiada bawełniany knot. Temperatura topnienia wosku sojowego jest niższa od parafiny, dzięki czemu pozostaje więcej wosku i dłużej możemy cieszyć się pięknym i aromatycznym zapachem świecy. Naturalne substancje takie jak soja, czy olejki eteryczne powodują, że świeca jest produktem ekologicznym i jest bezpieczne dla środowiska.
Czym różnią się świece sojowe od innych świec?
Tradycyjne świece parafinowe podczas spalania wydzielają toksyczne związki i przyczyniają się do zwiększonej emisji CO2 do powietrza. Zwykłe świece nierzadko zawierają również barwniki i dodatki zapachowe, które często są syntetyczne i mają negatywny wpływ na nasze zdrowie w trakcie spalania. Świece sojowe to alternatywa dla innych świec. Wydzielana przez nie ilość CO2 jest znacznie mniejsza. Wosk sojowy sprawia, że są naturalne, biodegradowalne i nietoksyczne, dzięki czemu są przyjazne środowisku. Naturalny skład i brak dodatków chemicznych sprawiają, że świece te są bezpieczne dla naszego zdrowia. Ich zaletą jest jeszcze fakt, że palą się dłużej niż tradycyjne świece parafinowe.
Jak wykorzystać świece sojowe w pielęgnacji skóry?
Świece sojowe to nie tylko piękny zapach i ładna dekoracja w pokoju, ale także idealny produkt do pielęgnacji skóry. Ze względu na naturalne składniki możemy wykorzystać świece sojowe do domowego spa. Niższa temperatura spalania, sprawia że nie jesteśmy narażeni na poparzenie woskiem, dzięki czemu możemy wykorzystać świece sojowe do masażu ciała. Wosk sojowy z dodatkiem olejków eterycznych, powoduje że masaż nie tylko sprawia nam przyjemność, ale także pielęgnuje naszą skórę, pozostawiając ją gładką i przyjemną w dotyku.
W ofercie posiadamy tylko polskie, naturalne zapachowe świece sojowe. Zobacz wszystkie dostępne online w naszym sklepie: NATURALNE ZAPACHOWE ŚWIECE SOJOWE