Pielęgnacja skóry męskiej
W tym artykule znajdziesz charakterystykę oraz zbiór porad dotyczących pielęgnacji skóry męskiej. Mężczyźni są coraz bardziej świadomi konieczności właściwej pielęgnacji skóry, a przede wszystkim skóry twarzy i zaczynają sobie zdawać sprawę, że codzienna pielęgnacja skóry nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet. Należy podkreślić, że odpowiednia pielęgnacja powinna mieć miejsce w przypadku każdego typu skóry męskiej, również tej nieproblematycznej.
A jednak często zdarza się w praktyce, że zabieramy się (nie dotyczy to tylko mężczyzn) za jej pielęgnację dopiero, gdy staje się problematyczna np. skóra z trądzikiem, z zaskórnikami, ze zmarszczkami, przesuszona i nadwrażliwa. Dlatego bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja także męskiej cery normalnej, nie sprawiającej problemów, ponieważ jej zaniedbanie może spowodować, że z czasem stanie się ona problematyczna.
Charakterystyka skóry męskiej. Cera męska a kobieca.
Skóra męska różni się od skóry kobiecej grubością naskórka. Związane jest to z ilością zrogowaciałych komórek w warstwie rogowej. Dzięki temu skóra męska trudniej ulega zranieniu, niż skóra kobieca. Dodatkowo w skórze właściwej występują włókna sprężyste o ciaśniejszym splocie. Dlatego zmarszczki na twarzy u mężczyzn pojawiają się nieco później niż u kobiet.
Typowa skóra męska. Skóra tłusta i narażona na podrażnienia.
Jednakże Panowie, nie można popadać w samozachwyt. Skóra męska nie jest tak idealna jak Wam się wydaje i również posiada wady. Ze względu na znaczną ilość mieszków włosowych typowa skóra męska częściej ulega przetłuszczaniu się. Gruczoły łojowych zawarte w męskiej skórze są większe, liczniejsze i wydzielają więcej sebum (łoju skórnego). Dlatego tak wiele mężczyzn posiada problem ze zmianami trądzikowymi, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Nie jest to tylko związane z brakiem odpowiedniej pielęgnacji, ale także z budową skóry oraz ze zmianami hormonalnymi. Odczyn pH skóry u mężczyzn jest niższy niż u kobiet. Kwaśne pH skóry zwiększa aktywność białek i lipidów o działaniu bakteriobójczym, pomaga utrzymać odpowiednią ilość mikroorganizmów na powierzchni skóry, ułatwia prawidłowy proces złuszczania zrogowaciałego naskórka oraz przyśpiesza gojenie się ran. Dodatkowo ze względu na większą ilość melanocytów w skórze, skóra męska jest ciemniejsza, równomiernie się opala oraz rzadko u nich występują przebarwienia naskórkowe (rzadziej niż u kobiet).
Błędem jest myślenie, że skoro skóra męska jest grubsza to nie musi być pielęgnowana jak skóra kobieca, gdyż jest odporna prawie na wszystko. Regularne podrażnianie np. w trakcie golenia, brak lub nieregularne, czy nieprawidłowe oczyszczanie rano i wieczorem, brak kompleksowej pielęgnacji (tonik, krem lub balsam po goleniu i krem), zanieczyszczenia atmosferyczne, promienie UV i inne czynniki (używki, nadmierny stres) spowodują, że skóra nie tylko będzie produkowała więcej łoju, ale z czasem utraci swoją elastyczność i jędrność, przedwcześnie pojawią się zmarszczki mimiczne lub pojawią się problemy ze zmianami trądzikowymi.
Pielęgnacja skóry męskiej. Kosmetyki dla mężczyzn.
Tak naprawdę potrzeba tylko kilka minut dziennie, regularnie rano i wieczorem, aby cieszyć się pięknym, zdrowym wyglądem skóry na dłużej. Podstawą pielęgnacji skóry męskiej jest dobór odpowiednich preparatów. Do oczyszczenia męskiej skóry twarzy należy wybierać płyny micelarne, mleczka lub żele odpowiednie do rodzaju skóry. Ważne jest, aby na wstępie nie przesuszać, ani nie podrażniać skóry twarzy m.in. mydłem, żelami do mycia ciała lub szamponem. Kolejnym etapem jest zastosowanie toniku, który przywróci prawidłowe pH skóry. Ze względu na większą ilość złuszczania się zrogowaciałego naskórka, należy wzbogacić pielęgnację o stosowanie peelingu 1 raz w tygodniu. Na zakończenie pielęgnacji należy zawsze stosować odpowiedni krem pielęgnacyjny. Rano lżejszy z filtrem przeciwsłonecznym, na wieczór wzbogacony o większą ilość składników aktywnych (regenerujący, złuszczający, regulujący wydzielania sebum). Mężczyźni, którzy poranną toaletę rozpoczynają od golenia zarostu, w wyniku czego mogą występować podrażnia, powinni po goleniu zaaplikować na skórę emulsję, balsam lub krem po goleniu łagodzący podrażnienia i nawilżający.
Czym tak naprawdę różnią się kosmetyki dla mężczyzn od innych kosmetyków?
Kosmetyki dla mężczyzn to grupa preparatów wyróżniona z kilku powodów. Po pierwsze zwykle są to kosmetyki o szerokim spektrum właściwości np. łagodzące podrażnienia, nawilżające, matujące i regulujące wydzielania sebum, ponieważ mają one za zadanie rozwiązywać problemy bardzo często występujące w przypadku męskiej cery - najbardziej typowe dla mężczyzn. Po drugie od kosmetyków dla kobiet lub tych uniwersalnych różnią się zapachem, bardziej akceptowanym przez mężczyzn i podkreślającym ich męskość. Po trzecie dla wygody mężczyzn (można by rzec, że i z powodu lenistwa mężczyzn), producenci wychodzą często naprzeciw ich minimalistycznym potrzebom tworząc kosmetyki o uniwersalnym zastosowaniu np. żel do twarzy, ciała i szampon do włosów w jednym, uniwersalny balsam do twarzy, ciała i dłoni. Takie uniwersalne kosmetyki raczej nie są akceptowane przez panie, a przez mężczyzn są bardzo często pożądane. Wynika to z uwarunkowań kulturowych w naszej części świata, gdzie mężczyzna z kosmetyczką pełną kosmetyków wciąż nie jest dobrze odbierany, nie czuje się męsko, a potrzeby swojej skóry stara się zaspokoić minimalną ilością kosmetyków.
Jakie kosmetyki dla męskiej cery problematycznej?
Kosmetyki dla męskiej cery problematycznej powinny być jak w przypadku skóry kobiecej, dostosowane do danego problemu skóry. Jeżeli jest to cera męska naczynkowa, to należy stosować kosmetyki do cery naczynkowej, jeżeli jest to skóra męska z przebarwieniami, to należy wybrać kosmetyki przeznaczone dla skóry z przebarwieniami. Podobnie należy postępować w przypadku męskiej skóry z trądzikiem, z bliznami, czy z innymi problemami skóry, szczególnie tymi zaawansowanymi.
Kiedy stosować kosmetyki dedykowane dla mężczyzn?
Kosmetyki dedykowane dla mężczyzn należy stosować do podstawowej pielęgnacji skóry, w celu łagodzenia podrażnień i nawilżenia skóry, w celu zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jeżeli mamy cerę problematyczną np. pękające naczynka, trądzik różowaty, trądzik pospolity, przebarwienia, blizny, skórę atopową, zaawansowane zmarszczki i inne poważne problemy skóry, to należy stosować specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do danego problemu skóry.
Kosmetyki dedykowane dla mężczyzn znajdziecie tutaj: https://kosme.pl/pol_m_Zastosowanie_Kosmetyki-dla-mezczyzn-452.html
Kosmetyki dedykowane do różnych zaawansowanych problemów skóry znajdziecie tutaj (wybierając odpowiedni dział): https://kosme.pl/pol_m_Problem-skory-1233.html