SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Prawidłowa pielęgnacja stóp

2017-07-31
Prawidłowa pielęgnacja stóp

Najczęściej wykonywanym zabiegiem na stopy w sezonie letnim jest zdobienie płytki paznokciowej. Niestety bardzo często zapominamy o pielęgnacji podeszwy stóp, a jednak skóra ulega przesuszeniu i podrażnieniu. Klapki, sandały, buty mocno dopasowane lub źle dobrane sprawiają, że tworzą nam się odciski, nagniotki, wrastające paznokcie, pięty ulegają mocnemu przesuszeniu i mogą nawet pękać powodując ból i dyskomfort podczas chodzenia. Dlatego tak ważna jest całoroczna pielęgnacja skóry stóp - nie tylko po zimie przed wakacjami.

Skóra stóp łatwo ulega przesuszeniu, gdyż ma mało gruczołów łojowych. Zarazem posiada wiele gruczołów potowych co powoduje rogowacenie skóry stóp zwłaszcza w sezonie zimowym, gdzie stopy są mocno przegrzewane. Jednym z najszybszych sposobów pielęgnacji stóp jest odwiedzenie salonu kosmetycznego, gdzie zostanie wykonany profesjonalny zabieg pedicure za pomocą frezarki. Jednakże jeżeli problem jest poważniejszy i na stopach występują nie tylko nagniotki czy modzele, ale na przykład posiadamy pękające pięty, zmienione chorobowo lub wrastające paznokcie, brodawki i kurzajki warto udać się do podologa. Podolog to specjalista, który zajmuje się profilaktyką stóp. Nie tylko wykona zabieg, który upora się z bieżącym problemem, ale dodatkowo dobierze odpowiednią pielęgnację domową, która zapobiegnie pojawianiu się podobnych problemów skóry stóp w przyszłości.

Jak dbać o stopy w domu i dlaczego jest to takie ważne?

Dlatego jednorazowy, czy nawet seria zabiegów w gabinecie kosmetycznym czy podologicznym nie wystarczy. Żeby problemy skóry stóp nie nawracały, ważna jest systematyczna pielęgnacja domowa.

Zapobieganie defektom i chorobom skóry stóp

Prawidłowa pielęgnacja skóry stóp w domu, nie tylko pomoże zapobiegać nawrotom różnych defektów i chorób skóry stóp, jak odciski, nagniotki, modzele, grzybica stóp i paznokci, brodawki i kurzajki, czy pękające pięty, ale wspomoże też kurację podologiczną.

Nawilżanie i kąpiele stóp

W ramach codziennej pielęgnacji domowej skóra stóp powinna być systematycznie nawilżana, zwłaszcza w lecie gdyż piasek, słońce, lekkie obuwie będą ją nadmiernie przesuszać. Warto w domu co jakiś czas wykonać kompleksową pielęgnację. Rozpoczynając od kąpieli stóp dodając do miski lub wanienki do pedicure z hydromasażem specjalną sól do stóp o odpowiednich właściwościach m.in. odświeżających lub zmiękczających, która nie tylko poprzez specjalne składniki aktywne stosowane w preparatach do kąpieli wyreguluje gruczoły potowe, ale także oczyści skórę co jest istotne w profilaktyce przeciwgrzybiczej. Dodatkowo podczas tego etapu proszę wykorzystać czas na relaksację - podczas kąpieli stóp odpręża się cały organizm.

Złuszczanie skóry stóp w ramach pielęgnacji domowej

Następnym etapem jest złuszczanie, które można wykonać za pomocą tarki, pumeksu lub specjalnego preparatu do peelingu. Dobór odpowiedniego złuszczania jest uzależniony od rodzaju i stanu podeszwy skóry stóp. Ważne jest, aby zbyt często i zbyt mocno nie złuszczać skóry. Po usunięciu zrogowaceń, aby wygładzić skórę i przygotować ją do aplikacji kolejnych preparatów najlepiej zastosować peeling np. cukrowy.

Błąd nr 1. Codzienne usuwanie zrogowaciałego naskórka tarką lub pumeksem.

Wbrew często powielanym poradom, o dziwo nieraz pojawiających się również na specjalistycznych portalach z poradami o zdrowiu, nie należy codziennie usuwać zrogowaciałego naskórka używając w tym celu tarki lub pumeksu. Usuwając codziennie tarkę lub pumeks, powodujemy, że rogowacenie skóry stóp nasili się, proces rogowacenia zostanie przyspieszony. Zrogowaciały naskórek możemy usuwać w ten sposób nie częściej niż raz w tygodniu. Na codzień należy stosować peelingi gruboziarniste, a po kąpieli przed snem maści lub pianki zmiękczające zrogowaciały naskórek.

Błąd nr 2. Stosowanie tarki lub pumeksu w trakcie kąpieli.

Jeżeli usuwamy zrogowaciały naskórek tarką lub pumeksem zróbmy to przed kąpielą, a nie w trakcie. Rozmoczony naskórek może będzie schodził lepiej, ale zbyt intensywne ścieranie naskórka może doprowadzić do intensyfikacji procesu rogowacenia. Usuwanie zrogowaciałego naskórka tarką podczas, gdy skóra jest sucha, umożliwi stopniowe i kontrolowane ścieranie naskórka. Efekty może będą mnie spektakularne, ale w perspektywie czasu bardziej korzystne dla naszych stóp.

Błąd nr 3. Przechowywanie tarki lub pumeksu w okolicy prysznica lub wanny. Brak dezynfekcji.

Jeżeli stosujemy w domu tarkę do stóp lub pumeks to przede wszystkim dezynfekujmy te narzędzia po każdym użyciu. Do dezynfekcji należy używać specjalnych profesjonalnych preparatów przeznaczonych do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych. Nie wolno również przechowywać tarki lub pumeksu w łazience w okolicy umywalki, wanny lub prysznica, gdzie środowisko jest bardzo wilgotne, przez co powierzchnia tarki lub pumeksu może stać się siedliskiem grzybów i bakterii, które następnie przeniesiemy na nasze stopy podczas domowych zabiegów.

Tarka czy pumeks do stóp?

Ja zdecydowanie zalecam tarkę do stóp, łatwiej utrzymać ją w czystości niż porowaty pumeks - z porów pumeksu trudniej usunąć pozostałości naskórka i innych zanieczyszczeń.Ponadto można kupić tarki o różnej ziarnistości, ponieważ zawsze należy dobrać ziarnistość narzędzia do danego typu skóry. Tarki są dwustronne - strona o grubszej ziarnistości służy do usunięcia zrogowaciałego naskórka, a druga strona o mniejszej ziarnistości nada skórze stóp gładkość.

Na zakończenie pielęgnacji domowej stóp krem, balsam, pianka i maska do stóp

Na zakończenie zabiegu należy zastosować krem, balsam lub piankę do pielęgnacji stóp. Jeżeli stosujemy krem z mocznikiem, należy zwracać uwagę na jego stężenie, gdyż im większe stężenie tym działanie złuszczające będzie silniejsze. Dodatkowo do urozmaicenia domowego zabiegu możemy wykorzystać maskę na stopy np. regenerującą, która pozostawiona na skórze błyskawicznie uzupełnia niedobór składników i zapewnia natychmiastową miękkość i nawilżenie.

Systematyczna pielęgnacja stóp przed pracą i po

Bardzo istotne jest zabezpieczenie skóry stóp przed wyjściem do pracy albo przed inną aktywności. W pracy spędzamy często od 8 do kilkunastu godzin. Wielu z nas nosi nieprzewiewne obuwie. Skóra stóp poci się, bo na stopach jest bardzo dużo gruczołów potowych. Z kolei ulega szybkiemu przesuszeniu, bo jest bardzo mało gruczołów łojowych. Pot pozostający długo na naszych stopach sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym. Dlatego należy codziennie zmieniać rajstopy lub skarpetki i codziennie myć stopy. Należy zadbać o wygodne, oddychające obuwie. Na nadmierną potliwość stóp należy stosować specjalne dezodoranty czy spraye, posiadające dodatkowo właściwości dezynfekujące - przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosuj tylko specjalistyczne preparaty do stóp, używaj ich regularnie np. przed wyjściem do pracy lub w innych sytuacjach, kiedy przewidujesz, że stopy będą znajdowały się długo w obuwiu. Zapewniam, że używając takich preparatów stopy po powrocie do domu nie będą miały nieprzyjemnego zapachu i nadal będą delikatne i przyjemne w dotyku. Po pracy, a najlepiej na noc przed położeniem się do łóżka, regularnie stosuj na stopy piankę lub balsam nawilżający do stóp. Sucha skóra stóp, podobnie jak nadpotliwa, jest również bardziej podatna na infekcje grzybicze i bakteryjne. Dlatego należy ją regularnie nawilżać.

Tylko zdrowe stopy mogą być piękne. Stosuj specjalistyczne preparaty do stóp.

Warto inwestować w nasze stopy. Odsłonięte są nie tylko naszą wizytówką, ale gdy będą zadbane to także i zdrowe, a zdrowe stopy to piękne stopy. Przecież noszą nas przez całe życie, bez nich daleko nie zajdziemy. Dlatego regularnie stosuj specjalistyczne preparaty do stóp. W ofercie sklepu kosme.pl posiadamy specjalistyczne profesjonalne kosmetyki do stóp marki Podocare i Farmona. Marki te specjalizują się w produkcji profesjonalnych preparatów do stóp do zabiegów pedicure i podologicznych w gabinetach kosmetycznych i podologicznych. Wybrane kosmetyki z oferty tych producentów są przeznaczone również do profesjonalnej pielęgnacji stóp w domu.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017

Polecane

Jadwiga  Krem do Stóp z Witaminami i Kompleksem BHA 200 ml

Jadwiga Krem do Stóp z Witaminami i Kompleksem BHA 200 ml

41,00 PLN brutto/1szt.(20,50 PLN / 100ml brutto)
Jadwiga  Maska Odżywczo - Regenerująca do stóp 200 ml

Jadwiga Maska Odżywczo - Regenerująca do stóp 200 ml

42,00 PLN brutto/1szt.(21,00 PLN / 100ml brutto)
Jadwiga  Mydełko Melisowo - Sosnowe do stóp 200 ml

Jadwiga Mydełko Melisowo - Sosnowe do stóp 200 ml

26,00 PLN brutto/1szt.(13,00 PLN / 100ml brutto)
Peeling kremowy z pumeksem do stóp - Jadwiga - 250 ml

Peeling kremowy z pumeksem do stóp - Jadwiga - 250 ml

42,00 PLN brutto/1szt.(16,80 PLN / 100ml brutto)
Jadwiga  Sól Zmiękczająca do stóp 500 ml

Jadwiga Sól Zmiękczająca do stóp 500 ml

29,00 PLN brutto/1szt.(5,80 PLN / 100ml brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1316 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-17
Super
2024-06-30
szybko, towar zgodny z zamówieniem
pixelpixelpixelpixel