Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Regeneracja skóry po opalaniu

2021-07-24
Regeneracja skóry po opalaniu

Skóra po letnich wakacjach wymaga szczególnej uwagi, o której często zapominamy w trakcie wygrzewania się godzinami na słońcu, czego konsekwencją jest przesuszenie skóry poprzez uszkodzenie jej bariery hydrolipidowej. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne często prowadzi do oparzeń skóry, zaczerwienienia i łuszczenia. Niezwykle ważna jest zatem odpowiednia pielęgnacja skóry po opalaniu zarówno twarzy jak i ciała.

Czy opalanie jest szkodliwe dla skóry?

Opalanie, to nie tylko piękna, brązowa, muśnięta słońcem skóra. Należy pamiętać, że długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne ma swoje wady i zalety. Jakie są zatem minusy i plusy opalania na słońcu?

Minusy opalania na słońcu

Częste opalanie na słońcu bez wątpienia prowadzi to do przyspieszenia procesów starzenia się skóry, czyli tak zwanego fotostarzenia. W efekcie możemy zaobserwować przesuszenie skóry, zmniejszenie jej elastyczności i powstawanie zmarszczek, szczególnie na twarzy. Podczas złej pielęgnacji skóry może także dojść do tworzenia się przebarwień. Słońce może wywoływać na naszej skórze również reakcje alergiczne w postaci zaczerwienienia i wysypki, co może powodować intensywny świąd. W połączeniu z niektórymi lekami i kosmetykami, promieniowanie słoneczne może wywoływać też reakcje fotoalergiczne (fotouczulenie), dlatego warto zawsze zapoznać się z infomacją podaną na opakowaniu produktu.

Niezależnie od powyższego trzeba zwrócić uwagę na najważniejsze - promieniowanie UV przyczynia się do powstawania nowotworów skóry. Szczególnie narażone są osoby, które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym i mają na swojej skórze liczne znamiona. Osoby korzystające z opalania w solarium, także nie mogą pomijać tego faktu.

Plusy opalania na słońcu

Jak już pewnie wiesz, słońce jest najlepszy źródłem witaminy D3. Promienie słoneczne przyczyniają się do syntezy tej witaminy w naszym organizmie. Witamina D3 jest niezbędna dla naszego zdrowia, przyczynia się do naszej odporności, mineralizacji kości i pracy mięśni. Nawet krótka, ale intensywna ekspozycja na promieniowanie słoneczne powoduje wytwarzanie odpowiedniej dawki witaminy D3 przez organizm, dlatego nie trzeba wylegiwać się godzinami na słońcu, aby zapewnić organizmowi jej optymalną ilość.

Sposoby na regenerację skóry po opalaniu

Regeneracja skóry po lecie wymaga podjęciu kilku kroków pielęgnacyjnych, jeśli chcemy przywrócić jej zdrowy wygląd. Jak powinna wyglądać zatem prawidłowa pielęgnacja skóry po opalaniu?

Oczyszczanie skóry

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum oraz wszelkich zanieczyszczeń. Przyda nam się do tego delikatny preparat myjący, który nie wysuszy i nie podrażni skóry. Dlatego najlepsze będą preparaty myjące dedykowane dla skóry suchej i wrażliwej. Jeśli chodzi o oczyszczanie twarzy po opalaniu to polecanym preparatem jest łagodząca pianka do mycia twarzy na bazie hydrolatu z konopi marki Apis z serii Cannabis. Synergia aloesu, d-panthenolu i wody z konopi pomoże w złagodzeniu podrażnień i regeneracji skóry po opalaniu. Po oczyszczaniu twarzy należy koniecznie pamiętać o tonizacji skóry - tutaj również możemy polecić produkt z tej samej linii, a mianowicie tonik łagodzący również na bazie hydrolatu z konopi.

Inną świetną propozycją preparatu oczyszczającego do twarzy po opalaniu jest multifunkcyjny żel micelarny do demakijażu twarzy i oczu Farmona Pure Icon. Ten preparat o konsystencji żelowej charakteryzuje się lekką formułą Oil Free z technologią oczyszczających miceli. Jego formuła oparta została o wodę kokosową, wzbogaconą ekstraktem z alg morskich, kwasem hialuronowym, pantenolem i alantoiną. Woda kokosowa przyspieszy regenerację skóry po nadmiernym opalaniu, a jej działanie wzmacniają pozostałe składniki, które doskonale nawilżają, łagodzą podrażnienia i pomagają odbudować uszkodzoną promieniowaniem UV barierę hydrolipidową naskórka. Jeśli chodzi o tonizację skóry to żel micelarny sam w sobie posiada taką funkcję, ponieważ oparty został o wodę kokosową, która posiada właściwości tonizujące. Mimo tego warto dodatkowo sięgnąć po tonik łagodzący z tej samej serii, ponieważ dobrze nawilżona skóra z prawidłowym pH szybciej odzyska równowagę po opalaniu.

Do mycia twarzy podrażnionej nadmierną ekspozycją na słońce z pomocą przychodzą również preparaty z aloesem. Możemy polecić markę Senseboost, która w zakresie preparatów do demakijażu oferuje wodę micelarną z aloesem, mleczko i tonik aloesowy. Formuły preparatów wzbogacone są o składniki łagodzące jak pantenol, witamina B3 czy alantoina, które zmniejszą zaczerwienienia i przyspieszą regenerację skóry po opalaniu.

Jeśli chodzi o mycie ciała po opalaniu to analogicznie do oczyszczania twarzy, należy stosować delikatne preparaty myjące. Niezależnie czy preferujesz kąpiel w wannie czy pod prysznicem, pamiętaj aby po opalaniu nie myć ciała w gorącej wodzie, która może dodatkowo podrażnić uwrażliwioną skórę. Jeżeli skóra nie jest mocno podrażniona nie musimy odstawiać naszego ulubionego płynu do kąpieli lub żelu pod prysznic pod warunkiem, że nie zawiera on substancji drażniących. Jeżeli jednak skóra jest bardzo podrażniona radzimy odstawienie go na jakiś czas i mycie ciała łagodnymi preparatami hipoalergicznymi przeznaczonymi dla skór wrażliwych i atopowych. Zwykle są to preparaty rekomendowane również dla dzieci, dlatego możemy polecić na przykład hipoalergiczne mydło z prebiotykami marki eeny meeny. Nie przesusza ono skóry, jego pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry, a dodatkowo za sprawą prebiotyków wspomaga naturalny mikrobiom skóry.

Do mycia ciała podrażnionego w wyniku opalania doskonale sprawdzi się szampon & żel do mycia 2w1 Seboradin Bebe. Jest to bardzo delikatny żel myjący dla skór atopowych. Będzie to najlepszy wybór, kiedy w wyniku nadmiernego opalania podrażnieniu uległa skóra głowy (co objawia się pieczeniem), ponieważ żelem można również myć włosy. W przeciwieństwie do wielu szamponów nie podrażni on spieczonej słońcem owłosionej skóry głowy, a dodatkowo złagodzi i ukoi ją.

Złuszczanie skóry - peeling po opalaniu

Peeling po opalaniu pomoże wyrównać koloryt skóry i podkreślić świeżą opaleniznę. Peelingu nie wykonuj jeżeli skóra jest podrażniona i mocno zaczerwieniona, a tym bardziej poparzona, ponieważ w ten sposób można wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Latem sięgnij po delikatny peeling, najlepiej drobnoziarnisty lub enzymatyczny, gdyż skóra po opalaniu może być bardziej wrażliwa. Peelingując skórę twarzy i ciała oczyścisz ją z obumarłych komórek naskórka, dzięki czemu skóra będzie wygładzona i przygotowana do przyjęcia kolejnych składników aktywnych z następnego kroku pielęgnacji.

Do twarzy po opalaniu polecamy delikatne peelingi enzymatyczne. Zwróć jednak uwagę, żeby posiadały w składzie kwasów. Peelingi z kwasami możesz wprowadzić dopiero po regeneracji skóry. Odpowiedni będzie na przykład peeling z papainą marki Apis - oparty o bioenzymy i algi morskie. Preparat można stosować nawet do wrażliwej skóry. Ważne jest to, że jego formuła posiada szerokie działanie - działa przeciwzapalnie i łagodząco, wzmacnia barierę ochronną skóry, delikatne rozjaśnia przebarwienia naskórkowe, oczyszcza i orzeźwia skórę. Dlatego jest polecany do każdego rodzaju skóry m. in. suchej, naczynkowej, mieszanej, czy tłustej.

Drugi peeling, który możemy polecić po opalaniu to hialuronowy peeling enzymatyczny Bielenda. Będzie najlepszym wyborem dla posiadaczy skóry suchej i dojrzałej. Preparat oparty o nisko- i wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy, trehalozę, papainę, ekstrakty z ananasa i d-panthenolu, delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, jednocześnie nawilżając, łagodząc podrażnienia oraz rozjaśniając skórę i wyrównując jej koloryt.

Jeśli chodzi o peeling ciała po opalaniu to podobnie jak przypadku twarzy nie powinien on podrażniać uwrażliwonej skóry. Możemy polecić peeling na bazie miodu oraz mleczka pszczelego marki Bielenda. Ultraodżywczy preparat oczyści skórę z martwego naskórka i pobudzi ją do regeneracji, optymalnie ją nawilży i odżywi. Dodatkowo otuli ciało słodką nutą zapachową na którą składa się zapach kwiatu orchidei, płatków jaśminu oraz wanilii. Ciekawą propozycją jest również arganowy peeling do ciała marki Ella. Co prawda jest to peeling gruboziarnisty, ale dedykowany jest dla skóry po depilacji cukrowej, która podobnie jak po opalaniu może być uwrażliwiona i podrażniona. Co ważne działa dwufazowo, bo oprócz działania peelingującego, pełni również funkcję balsamu do ciała. A to za sprawą olejku arganowego nazywanego płynnym złotem, który jest ceniony za swoje właściwości regenerujące.

Stosując powyższe peelingi na ciało używaj więcej wody i wykonuj delikatny masaż. Po zmyciu peelingu, skórę osusz delikatnie, bez pocierania ręcznikiem, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia.

Nawilżanie i natłuszczanie skóry

To najważniejszy etap regeneracji skóry po opalaniu. Potrzebne będą tutaj preparaty silnie nawilżające i odżywcze, ponieważ skóra jest mocno przesuszona od nadmiernego przebywania na słońcu. Przydadzą się również produkty, które pomogą nam w odbudowie płaszcza hydrolipidowego skóry oraz kosmetyki o właściwościach kojących.

Idealnie sprawdzi się tutaj kremowy balsam z masłem kakaowym od Jadwigi. Polecany jest dla skóry zniszczonej przez słońce. Zawiera składniki aktywne o działaniu odżywczym, zmiękczającym, ujędrniającym i kojącym, dlatego jest to świetna opcja jako balsam po opalaniu. Dodatkowo warto wspomnieć, że masło kakaowe naturalnie poprawia koloryt skóry, dzięki czemu świetnie sprawdzi się, jeśli chcemy na dłużej cieszyć się opalenizną. 

Pomocne będą także emolienty na przykład olejek z nasion malin od Jadwiga, bądź olejek z pestek malin od Mokosh. Olejki tłoczone na zimno zawierają maksymalną ilość substancji aktywnych, dzięki czemu zapewniają skórze odpowiednią regenerację. Poprawiają jej jędrność, elastyczność i uszczelniają barierę lipidową.

Regeneracja skóry po oparzeniu słonecznym

Oparzenia skóry od słońca to najczęściej występujący skutek nadmiernego eksponowania skóry na promieniowanie słoneczne. Na skórze pojawia się wtedy silny rumień. Po upływie czasu pojawia się pieczenie i ból oparzonych miejsc, może także wystąpić świąd. Po kilku dniach skóra zaczyna się łuszczyć. Przy cięższych oparzeniach mogą pojawić się pęcherze. 

Co stosować na oparzenia słoneczne, żeby załagodzić wymienione objawy?

Przede wszystkim na skórę podrażnioną od nadmiernego opalania nie wolno stosować ciężkich, tłustych preparatów. Zaczerwieniona i podrażniona skóra tuż po opalaniu powinna zostać bardzo mocno nawilżona. Odpowiednie będą preparaty łagodzące, przeznaczone do skóry atopowej, ponieważ nie zawierają substancji alergizujących, które mogą jeszcze bardziej podrażnić uwrażliwioną opalaniem skórę.

Pierwszą propozycją jest żel aloesowy Apis Natural Aloe Vera. Zawiera aż 99% soku z liści aloesu, dzięki czemu zapewnia skórze mocne nawilżenie i odżywienie skóry zarówno twarzy jak i ciała. Posiada właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Doskonale łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry powstałe w wyniku nadmiernego opalania i oparzenia słonecznego, nawilża i odżywia skórę.

Na oparzenia słoneczne polecamy również krem do twarzy i ciała Beta-Skin Natural Active Cream. To multifunkcyjny krem przeznaczony dla skór atopowych, gwarantujący głębokie nawilżenie, natłuszczenie i regenerację skóry. Krem redukuje także świąd i złuszczanie skóry. Skutecznie łagodzi skórę podrażnioną, w tym również po oparzeniach słonecznych.

Kolejna propozycja to balsam po opalaniu After Sun Balm od Essente. Dzięki specjalnym składnikom aktywnym, preparat likwiduje podrażnienia i mikrouszkodzenia skóry. Zmniejsza także zaczerwienienia, uczucie pieczenia i dyskomfortu związanego z poparzeniami słonecznymi. Balsam bardzo dobrze nawilża i nawadnia skórę, co stanowi ratunek dla nadwrażliwej i przesuszonej od słońca skóry.

Krem po opalaniu dla dzieci i kobiet w ciąży

Wybierając krem po opalaniu dla dzieci lub dla kobiet będących w okresie ciąży albo laktacji trzeba zwrócić szczególną uwagę, czy zawarte w nim składniki są bezpieczne i łagodne dla delikatnej skóry w tym okresie. Najlepiej wybierać takie, które rekomenduje producent, ponieważ oznacza to, że zostały one przebadane w tym kierunku. 

Marka eeny meeny w swojej ofercie posiada krem łagodzący stworzony z myślą o kobietach w ciąży, matkach karmiących i dzieciach już od 1 dnia życia.  Zawiera substancje aktywne, które dogłębnie nawilżają skórę, poprawiają jej kondycję i łagodzą podrażnienia. Krem przynosi ulgę i ukojenie dla wrażliwej skóry osłabionej opalaniem. Warto dodać, że mimo iż jest to krem z rekomendacją dla kobiet w ciąży i niemowląt, to z czystym sumieniem polecamy go do stosowania każdemu w celu regeneracji skóry po opalaniu.

Przy okazji tego tematu nasuwa się pytanie: czy w ciąży można się opalać? Odpowiedź brzmi tak, w ciąży można się opalać. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do opalania. Inaczej mówiąc i jakkolwiek to zabrzmi, opalanie jest dozwolone dla przyszłej mamy. Jednakże kobieta ciężarna podczas opalania musi zachować szczególną ostrożność i stosować tylko bezpieczne kremy z filtrami, notabene marka eeny meeny posiada kremy oraz mgiełki z filtrami UV rekomendowane dla kobiet w ciąży. Oprócz tego przyszła mama powinna szczególnie wziąć sobie do serca zasady prawidłowego opalania się, o których mowa w dalszej części artykułu.

Jak się opalać, żeby nie zaszkodzić skórze?

Warto wdrożyć pewne kroki, aby nie musieć później martwić się nadmiernie przesuszoną i odwodnioną skórą po opalaniu. Odpowiednia pielęgnacja skóry już przed jak i w trakcie prażenia się na słońcu, może zaoszczędzić nam sporo czasu w trakcie regeneracji skóry po opalaniu.

A oto kilka działań jakie możesz wdrożyć, żeby cieszyć się na dłużej piękną i zdrową skórą:

  1. Zacznij od tego, aby dobrze nawodnić swoją skórę nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Pij dużo wody, najlepiej 2-3l dziennie. Jeśli masz dość wody, sięgnij po sok albo soczyste owoce.
  2. Przed intensywnym opalaniem dobrze nawilżaj skórę preparatami nawilżającymi, żeby nie doprowadzić do jej przesuszenia. Skórę możesz nawilżać również w trakcie opalania, na przykład przy pomocy mgiełki, która dodatkowo zapewni przyjemne uczucie chłodu i ukojenia.
  3. Nie opalaj się w godzinach, kiedy promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne. Unikaj prażenia się na słońcu między godziną 11 a 15.
  4. Stosuj kremy ochronne z filtrem przed wyjściem na słońce i w trakcie opalania. Krem ochronny nie zapewnia ochrony przez cały dzień, dlatego dokładaj go co 2-3 godziny. 
  5. Nakładaj częściej krem ochronny na miejsca szczególnie narażone na promieniowanie UV. Chroń występujące na skórze znamiona i przebarwienia.
  6. Odpowiednio chroń skórę swojej twarzy, dlatego najlepiej załóż kapelusz albo czapkę. W połączeniu z kremem z filtrem UV jest to najlepsza metoda, żeby zapobiec powstawaniu niechcianych zmarszczek.
  7. Jeśli zastanawiasz się czy lepiej opalać się w solarium czy na słońcu, zdecydowanie polecamy drugą opcję. Lampy solaryjne silniej oddziałują na naszą skórę, co może przynosić niepożądane efekty, więc lepiej już poleżakować na świeżym powietrzu. Chyba, że koniecznie chcesz opalić również okolice intymne, a opalanie nago lub topless nie wchodzi w grę, wtedy patrz pkt 8.
  8. Pamiętaj, że istnieją też inne, bezpieczniejsze metody uzyskania wymarzonej opalenizny, które nie wymagają wielogodzinnego przebywania na słońcu - są to samoopalacze i balsamy brązujące

Kosmetyki po opalaniu. Pomoc kosmetologa.

Pielęgnacja skóry po opalaniu nie jest łatwa, a źle dobrane kosmetyki mogą pogorszyć stan podrażnionej skóry, doprowadzić do przebarwień i blizn, szczególnie w przypadku, gdy doszło do poparzenia słonecznego. Jeżeli więc chcesz uzyskać pomoc kosmetologa w wyborze kosmetyków po opalaniu, skontaktuj się z nami za pomocą czatu, telefonicznie lub mailowo. Nasz ekspert pomoże dobrać odpowiednie preparaty po właściwej ocenie stanu Twojej skóry i jej aktualnych potrzeb.

Zaobserwuj również naszego instagrama, żeby na bieżąco śledzić nowości i promocje - znajdziesz nas wpisując hasztag #kosmepl #kosmelojalni.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Krem nawilżający, skóra podrażniona Beta-Skin Natural Active Cream NAC 50 ml

Krem nawilżający, skóra podrażniona Beta-Skin Natural Active Cream NAC 50 ml

49,99 PLN brutto/1szt.1649.67 pkt.(99,98 PLN / 100ml brutto)
Nawilżający krem do ciała Beta-Skin Natural Active Cream NAC 500 ml

Nawilżający krem do ciała Beta-Skin Natural Active Cream NAC 500 ml

104,99 PLN brutto/1szt.(21,00 PLN / 100ml brutto)
Żel micelarny do demakijażu twarzy i oczu Farmona Pure Icon 500 ml

Żel micelarny do demakijażu twarzy i oczu Farmona Pure Icon 500 ml

43,99 PLN brutto/1szt.(8,80 PLN / 100ml brutto)
Krem łagodzący na co dzień dla kobiety w ciąży i niemowlęcia eeny meeny 100 ml

Krem łagodzący na co dzień dla kobiety w ciąży i niemowlęcia eeny meeny 100 ml

99,00 PLN brutto/1szt.3267 pkt.(99,00 PLN / 100ml brutto)
Olej z pestek malin 100% Mokosh 100 ml

Olej z pestek malin 100% Mokosh 100 ml

86,99 PLN brutto/1szt.(86,99 PLN / 100ml brutto)
Łagodząca pianka do mycia twarzy - Apis - Cannabis Home Care - 150 ml

Łagodząca pianka do mycia twarzy - Apis - Cannabis Home Care - 150 ml

40,99 PLN brutto/1szt.(27,33 PLN / 100ml brutto)
99% żel aloesowy do twarzy i ciała Apis Natural Aloe Vera 300 ml

99% żel aloesowy do twarzy i ciała Apis Natural Aloe Vera 300 ml

44,99 PLN brutto/1szt.(15,00 PLN / 100ml brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1357 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-07
Świetna obsługa, szybkie załatwienie spraw związanych z wysyłką, doskonały produkt
2024-09-26
szybka dostawa i próbki
pixelpixelpixelpixelpixel