Do czego potrzebne są nam kremy z filtrem UV oprócz opalania?
To, że należy chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, jest sprawą oczywistą. Warto jednak wiedzieć, że kremy do twarzy z filtrami UV służą nie tylko codziennej prewencji przed nadmierną ekspozycją na słońce, ale wykorzystywane są także w profesjonalnej kosmetyce.
W nowoczesnych gabinetach kosmetycznych przeprowadzanych jest wiele zabiegów, przed którymi i po których konieczne jest używanie przez kilka, a nawet kilkanaście dni kremów do twarzy i ciała z wysokimi filtrami UV – mówi Paulina Błotny-Lis, dyplomowana kosmetyczka z wieloletnim doświadczeniem, właścicielka salonu Laserique we Wrocławiu.
Sprawdź, którym zabiegom dedykowane są kremy z filtrem UV oraz kiedy szczególnie warto ich używać w innych sytuacjach.
Kremy z filtrem UV przeciw fotouczuleniom
W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na alergie, a wśród nich spora grupa to kobiety, mężczyźni i dzieci uczuleni na słońce. Oni przede wszystkim powinni dbać o to, by nie eksponować skóry na promieniowanie słoneczne bez uprzedniego zabezpieczenia kremami z filtrem UV.
Warto wiedzieć jednak, że nawet osoby bez alergii na promienie słoneczne, mogą odczuwać reakcje alergiczne – podrażnienie skóry, zaczerwienienia, rumień, stan zapalny, przebarwienia. Powodem tych niespodziewanych uczuleń są najczęściej kosmetyki, zioła oraz przyjmowane leki. Wiele z nich zawiera związki, uwrażliwiające naszą skórę na światło słoneczne oraz wywołujące odczyn alergiczny, zwany fotouczuleniem.
Należą do nich przede wszystkim:
- ziele dziurawca, nagietka i skrzypu,
- niektóre barwniki chemiczne,
- leki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne,
- antybiotyki (np. tetracykliny),
- niektóre leki przeciwdepresyjne, uspokajające oraz przeciwcukrzycowe,
- leki hormonalne (tabletki antykoncepcyjne) i wiele innych.
W przypadku kosmetyków należy uważać na produkty zawierające kwasy hydroksylowe (AHA, BHA), olejki zapachowe, np. cytrusowy, sandałowy, bergamotowy, cedrowy oraz retinol.
Jeżeli więc zażywasz któryś z wymienionych wyżej leków, pijesz fotouczulające zioła lub używasz kosmetyków zawierających substancje alergizujące, koniecznie zadbaj o przeciwsłoneczną ochronę całego ciała przed działaniem promieni UV.
W takiej prewencji świetnie sprawdzą się między innymi Przeciwsłoneczna emulsja do ciała SPF 30 firmy Mesoestetic oraz Krem BB tej samej firmy Ultimate W+ Whitening BB filtr UV SPF50.
Przy jakich zabiegach kosmetycznych należy używać kremów z filtrem UV
Kremy z filtrem UV - peeling, mikrodermabrazja, laseroterapia
Jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieje wiele procedur kosmetycznych, które wymagają ochrony przeciwsłonecznej skóry przed zabiegiem, a także po nim.
Należą do nich między innymi peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy laseroterapia – wymienia Paulina Błotny-Lis. - Na skutek tych zabiegów skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych, w efekcie czego może dojść do podrażnień, oparzeń lub powstania przebarwień.
By temu zapobiec, należy przez pewien czas unikać ekspozycji na słońce, a także zabezpieczać cerę kremami z filtrami UV. Polecane produkty to między innymi Clarena Lotus SPF 30 Yoghurt, APIS Home Terapis Krem ochronny SPF 30 dla cery wrażliwej, delikatnej, z przebarwieniami, Farmona Ideal Protect Regenerujący krem barierowy SPF 50+ czy rozświetlająca baza Purles 122 Brightening Base SPF 50+.
Kremy z filtrem UV - depilacja laserowa
Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o depilację laserową. Laser emituje światło, także pod skórą, dlatego im jest jaśniejsza, tym zabieg skuteczniejszy, a przede wszystkim bardziej bezpieczny. Do depilacji laserowej powinniśmy przystępować z nieopaloną skórą, a po zabiegu przez okres około dwóch tygodni chronić ją przed promieniowaniem słonecznym. Dotyczy to zwłaszcza najczęściej odsłanianych partii ciała, czyli twarzy, przedramion i łydek. Na świetną ochronę możesz liczyć w przypadku kosmetyków marki Mesoestetic z filtrami UV, które chętnie stosują także gabinety kosmetyczne.
Kremy z filtrem UV - zabiegi depigmentacyjne
Procedury depigmentacyjne również pozostawiają skórę wrażliwszą niż zazwyczaj na działanie promieni słonecznych, dlatego zabezpieczenie jej przed słońcem jest wręcz koniecznością. A im większa wartość filtra SPF, tym większa gwarancja, że cera pozostanie w dobrej kondycji, a zabieg będzie można uznać za skuteczny.
Gabinety kosmetyczne często wykorzystują w tym przypadku produkt Protective Face Cream SPF 50 z linii Bielenda Professional, który dedykowany jest właśnie pielęgnacji twarzy po zabiegach depigmentacyjnych oraz przeznaczony do cer z zaburzeniami pigmentacji Krem przeciwsłoneczny SPF 50+ marki Clarena.
Więcej o typach filtrów UV oraz rodzajach promieniowania dowiesz się z tekstu „Kremy do twarzy z filtrem UV”, gdzie znajdziesz również szczegółowe wskazówki, jak właściwie dobrać chroniący przed słońcem krem do twarzy.