Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Letni krem do twarzy? Tylko z filtrem UV!

2019-06-13
Letni krem do twarzy? Tylko z filtrem UV!

Jak wakacyjne słońce działa na cerę, wszystkie wiemy aż nadto dobrze – przebarwienia, suchość, nadmierna wrażliwość. A co z procesami zachodzącymi w skórze, których nie widać gołym okiem? Brrrrrr... Na szczęście, można temu zaradzić najprostszą z możliwych metod. Wystarczy tylko stosować ją systematycznie każdego letniego dnia.

Cóż to za magiczny sposób? Nic zwyklejszego niż pielęgnacyjny krem do twarzy zawierający filtry przeciwsłoneczne, który nakładamy pod makijaż. Dość oczywiste, prawda? Nie dla wszystkich, niestety. Wiele pań wciąż uważa, że filtry ochronne przydadzą im się wyłącznie podczas wielogodzinnego plażowania, a codzienne bieganie po ulicach nie niesie żadnych zagrożeń. Nic bardziej mylnego. Na działanie promieni słonecznych wystawiamy się zawsze, gdy w słoneczny dzień przebywamy na zewnątrz. Te chwile wydają się krótkie, nic nie znaczące, ale jeśli zbierzemy je wszystkie razem, okazuje się, że mogą trwać nawet 2-3 godziny w ciągu jednego dnia. Ciekawe która z nas odważyłaby się przez tyle czasu wylegiwać na plaży bez ochronnego preparatu do opalania?
Dostatecznie nastraszone? To świetnie:) Możemy zatem przejść do konkretów.

Fale, filtry, protektory, czyli oznaczenia kremów przeciwsłonecznych do twarzy

Nasze stare dobre Słońce emituje trzy rodzaje światła: podczerwień, światło widzialne oraz światło ultrafioletowe. To ostatnie najsilniej działa na naszą skórę i jest najbardziej niebezpieczne. Dzieli się dodatkowo na kilka fal, które wykazują różne właściwości. Warto znać ich nazwy i oddziaływanie, ponieważ właśnie nazwy fal ultrafioletu, czyli UV, znajdziemy jako oznaczenia kosmetyków przeciwsłonecznych.

UVC - fale najkrótsze, prawie w całości wychwytywane przez warstwę ozonową i docierające do powierzchni ziemi w minimalnej ilości.

UVB - fale średniej długości, które penetrują nasz naskórek oraz skórę właściwą. To one pobudzają produkcję melaniny, więc odpowiadają za powstawanie opalenizny, ale także poparzeń słonecznych. Przy nadmiernej ekspozycji, wraz z promieniami UVA powodują fotostarzenie skóry i jej nowotwory.

UVA - fale długie występujące w naszej atmosferze cały czas w tym samym natężeniu - niezależnie od pory roku czy pogody. Docierają do tkanki podskórnej, czyli znacznie głębiej niż promienie UVB. Światło UVA jest dodatkowo odpowiedzialne za destrukcję kolagenu w skórze oraz powstawanie plam pigmentacyjnych.

Szukając więc kremów do twarzy z filtrem UV, wybierajmy te, które blokują zarówno promieniowanie UVA i UVB - łatwo rozpoznamy je, bo w nazwie lub opisie powinny zawierać te właśnie oznaczenia.

Jak właściwie sprawdzić poziom ochrony kremu z filtrem UV

Oprócz oznaczeń promieniowania, warto też znać inne, bardzo ważne skróty umieszczane na opakowaniach kosmetyków przeciwsłonecznych.

SPF - nie jest to kolejny rodzaj filtru, a skrót od angielskich słów Sun Protection Factor, czyli współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Określa on, o ile czasu dłużej możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu kremu z filtrem UVB.
Jak to obliczyć? Załóżmy, że na naszej skórze rumień pojawia się po 15 minutach ekspozycji na słońce. Jeśli użyjemy filtru o wartości SPF 10, nasze 15 minut zmienia się w 150 minut, czyli dwie i pół godziny. Wartości należy pomnożyć.

IPD lub PPD - to wskaźnik ochrony skóry przed promieniowaniem UVA - tym, na które narażeni jesteśmy nawet w pochmurny dzień, a które wnika do naszej skóry bardzo głęboko.

Warto więc wiedzieć, że nawet wysokie wartości filtra UVB bez filtra UVA nie zapewnią nam należytej ochrony przed światłem słonecznym.

Co nas chroni, czyli dwa słowa o filtrach przeciwsłonecznych

Filtry przeciwsłoneczne zawarte w kremach do twarzy i innych kosmetykach do opalania dzielą się na dwie grupy - filtry mineralne oraz chemiczne.
Filtry chemiczne posiadają właściwości pochłaniające promieniowanie UV, natomiast mineralne - naturalne - składają się z tysięcy cząsteczek działających podobnie do lustra, czyli odbijających światło. Eksperci twierdzą, że najskuteczniej działające kremy do twarzy z ochroną przeciwsłoneczną to te, które zawierają oba rodzaje filtrów - i chemiczne, i mineralne, ponieważ ich właściwości wzajemnie się uzupełniają, tworząc dobrą ochronę dla naszej skóry.

Jak wybrać najlepszy krem do twarzy z filtrem UV

Znając powyższe oznaczenia i dane, z pewnością łatwiej nam będzie dobrać odpowiedni, naprawdę skuteczny preparat. Co więc sprawdzić w ulotce lub na opakowaniu przede wszystkim?

  • Czy krem do twarzy zawiera kombinację filtrów mineralnych i chemicznych. Pierwszą grupę najczęściej reprezentują: rozjaśniający i kryjący dwutlenek tytanu (nazwa INCI w składzie kosmetyku to Titanium Dioxide (CI 77891)) oraz tlenek cynku (INCI: Zinc Oxide). Filtry chemiczne znajdziecie w składzie pod nazwami: oktokrylen (UVB), silatrisol (ochrona przed UVA i UVB), avobenzon (UVA), tinosorb M (filtr nowej generacji, chroni przed UVB i UVA). Często na opakowaniach spotyka się także takie oznaczenia jak Butyl Methoxydibenzoylmethane czy Ethylhexyl Methoxycinamate.
  • Czy krem chroni jednocześnie przed promieniami typu UVA i UVB - oba te skróty powinny znaleźć się w opisie kosmetyku.
  • Wysokość wskaźnika SPF oraz IPD (PPD)
    Kremy do twarzy z filtrem poniżej SPF 15 chronią bardzo słabo, poniżej SPF 30 dobrze, a powyżej tej wartości bardzo dobrze. Najwyższy poziom ochrony zapewniają tak zwane sunblockery, czyli preparaty o SPF 50.
    Podobnie sprawa wygląda w przypadku faktora IPD i PPD - im wyższa jest wartość tego wskaźnika, tym dłużej możemy przebywać na słońcu.

Poniżej przedstawiamy listę kremów do twarzy, sztyftów i fluidów z filtrami UV, które spełniają powyższe kryteria:

  1. Ochronny sztyft przeciwsłoneczny SPF 100+ Mesoestetic Mesoprotech Sun Protective Repairing Stick do stosowania miejscowego na twarz i ciało
  2. Fluid koloryzujący SPF 130+ Mesoestetic Mesoprotech Melan 130 Pigment Control 130+
  3. Odżywczy olejek przeciwstarzeniowy SPF 50+ Mesoestetic Mesoprotech Nourishing Antiaging Oil SPF 50+
  4. Krem ochronny SPF 30 dla cery wrażliwej, delikatnej, z przebarwieniami Apis Home Terapis
  5. Farmona IDEAL PROTECT Regenerujący krem barierowy SPF 50+
  6. Purles 122 Brightening Base SPF 50+ Rozświetlająca baza pod makijaż
  7. Krem BB Mesoestetic Ultimate W+ Whitening BB cream LIGHT filtr UV SPF50
  8. Krem z filtrami UVA i UVB Mesoboost Bloc Cream PA++ i SPF 50+

Nowoczesne kremy do twarzy z filtrami UV to jednak nie tylko ochrona przed słońcem. Jak jeszcze można je wykorzystać, przeczytacie w tekście Kremy do twarzy z filtrami UV nie tylko do opalania.


Nie wiesz jaki krem z filtrem będzie dla Ciebie odpowiedni? W sklepie kosme.pl kosmetolog pomoże Tobie wybrać odpowiedni kosmetyk

Oczywiście jak zawsze zapraszamy do kontaktu z kosmetologiem, który na pewno doradzi w wyborze odpowiedniego kremu z filtrem. Z kosmetologiem możesz skontaktować się online przez formularz w prawym dolnym rogu, pisząc na adres e-mail kontakt@kosme.pl lub dzwoniąc pod numer 732 730 399.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1284 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-17
Krem, za który zapłaciłam prawie 150 zł przyszedł z terminem ważności 6 miesięcy.
2024-03-17
Super!
pixelpixelpixelpixel