Kwasy do cery dojrzałej
Nie jest tajemnicą, że kwasy kosmetyczne to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla cery problematycznej, ale również dla tej dojrzałej i dla tej, która boryka się z pierwszymi oznakami starzenia. Pomagają one nie tylko poprawić ogólną kondycję skóry, ale także wyrównują jej koloryt, wygładzają zmarszczki i wpływają na elastyczność oraz strukturę skóry. Kluczowym elementem oprócz samej eksfoliacji jest również pielęgnacja skóry po zabiegu, o której często zapominamy.
Jakie zatem kwasy sprawdzą się w przypadku cery dojrzałej i jak prawidłowo o nią zadbać?
Jakie kwasy wybrać do cery dojrzałej?
Cera dojrzała zwykle jest szara, matowa i przesuszona, co związane jest z mniejszą produkcją kwasu hialuronowego w skórze. Charakteryzują ją widoczne zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności. Z wiekiem szczególnie pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe, zmienia się także owal twarzy oraz dochodzi do opadania kącików ust i powiek. Skóra traci swój blask i pojawiają się na jej powierzchni zmiany pigmentacyjne.
Pytanie zatem brzmi - jakie kwasy będą odpowiednie do cery dojrzałej?
Kwas ferulowy
Kwas ferulowy słynie ze swych silnych właściwości antyoksydacyjnych, a także foto-naprawczych, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia się skóry. Kosmetyki z kwasem ferulowym będą zatem doskonałym wyborem dla osób z pierwszymi oznakami starzenia. Kwas ferulowy zapobiega glikacji, czyli twardnieniu i uszkadzaniu kolagenu oraz blokuje degradację włókien kolagenowych. Doskonale radzi sobie z przebarwieniami, rozjaśnia je i poprawia ogólny koloryt oraz strukturę skóry, sprawiając że wygląda ona na bardziej promienną. Kwas ferulowy wycisza również skórę i łagodzi stany zapalne.
Kwas glikolowy
Kwas glikolowy, dzięki swojej charakterystycznej budowie jest w stanie przenikać do głębszych warstw skóry i tym samym oddziaływać na nią na całej jej grubości. Jego głównym działaniem w kosmetyce jest stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiadających za sprężystość oraz elastyczność skóry. Ponadto, kwas glikolowy wpływa na zwiększenie grubości skóry, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na wpływ czynników zewnętrznych. Wspomaga także procesy naprawcze skóry. Zapewnia wygładzenie, zmiękczenie i lepsze nawilżenie skóry.
Kwas glikolowy wyrównuje i poprawia koloryt skóry oraz rozjaśnia przebarwienia. Dlatego będzie idealnym wyborem dla osób, które mają cerę dojrzałą, ale nie tylko, bowiem jego właściwości świetnie sprawdzą się u osób z cerą trądzikową, gdyż działa on przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ale również reguluje pracę gruczołów łojowych i redukuje blizny potrądzikowe.
Kwas askorbinowy
Kwas askorbinowy znany jest ze swojego silnego działania antyoksydacyjnego, w wyniku czego skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry. Stymuluje syntezę kwasu hialuronowego w skórze, dzięki czemu jest ona bardziej nawilżona, a tym samym ujędrniona i napięta. Oprócz tego rozjaśnia zmiany pigmentacyjne i wpływa na ogólną poprawę kolorytu skóry, dodaje jej blasku i świeżości. Kwas askorbinowy reguluje również wydzielanie sebum i
uszczelnia naczynia krwionośne, więc będzie dobrym wyborem dla osób z cerą dojrzałą, borykającą się z rumieniem i skórą naczynkową.
Kwas migdałowy
Kwas migdałowy będzie również dobrym wyborem w celu odmładzania twarzy, gdyż pobudza on procesy regeneracyjne, dzięki czemu znacząco wpływa na jej strukturę. Stymuluje produkcję kolagenu w skórze, w wyniku czego sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i napięta. Działa rewitalizująco i odświeżająco oraz poprawia ogólny koloryt skóry. Jest także pomocny w usuwaniu plam pigmentacyjnych pojawiających się wraz z wiekiem. Kwas ten wpływa także znacząco na poziom nawilżenia skóry, ponieważ stymuluje on produkcję kwasu hialuronowego.
Kwas migdałowy to doskonały wybór nie tylko dla osób ze skórą dojrzałą, ale dodatkowo zmagającej się z przetłuszczaniem skóry lub trądzikiem, gdyż reguluje on wydzielanie sebum, oczyszcza pory i pomaga pozbyć się wyprysków.
Jak często robić zabieg z kwasami?
Dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów zalecane jest wykonanie ok. 4-6 zabiegów w serii, w odstępie co 2/3 tygodnie. Jednak częstotliwość stosowania kwasów powinna być uzależniona przede wszystkim od rodzaju kwasów, ich mocy (stężenie i pH) oraz naszego stanu skóry.
Jeżeli oczekujemy spektakularnych efektów, jeden wykonany zabieg może niestety nie wystarczyć. Najlepsze efekty osiągniemy dzięki serii zabiegów, ustalonych ze specjalistą z uwzględnieniem naszych potrzeb i typu cery.
Jak dbać o skórę po kwasach?
Bardzo istotnym etapem zabiegu kwasami, jest właściwa pielęgnacja skóry, szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu eksfoliacji, ponieważ to właśnie ona decyduje o finalnych efektach naszej kuracji. Podstawowym elementem pielęgnacji skóry po kwasach jest jej ochrona i regeneracja.
Jakie kosmetyki po kwasach?
Maska łagodząca
Maska łagodząca po kwasach ma za zadanie przede wszystkim ukoić naszą skórę, złagodzić podrażnienia oraz zmniejszyć zaczerwienienia. Obojętnie jaką maskę wybierzemy czy w formie żelowej, kremowej czy maskę algową, ważne jest, aby w swoim składzie zawierała składniki, które przyniosą nam szybką ulgę i pomogą zregenerować skórę.
Krem nawilżający
Skóra po zabiegu z kwasami jest zwykle podrażniona i przesuszona, dlatego przyda jej się porządna dawka nawilżenia i odżywienia. Ważne jest, aby krem jaki wybierzemy po kwasach był lekki, a jednocześnie bogaty. Warto szukać takich kosmetyków, które w składzie zawierają składniki, które pomagają w odbudowie bariery hydrolipidowej skóry np. kwas hialuronowy. Unikaj kremów, które zawierają substancje, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę. Zwróć uwagę również na kremy, które zawierają dodatkowe składniki o działaniu łagodzącym np. d-panthenol czy ekstrakt z aloesu.
Krem ochronny
Krem z filtrem ochronnym, to po zabiegu kwasami absolutna podstawa! Dzięki odpowiedniej ochronie, zapobiegniemy niechcianym podrażnieniom czy dodatkowym przebarwieniom skóry. Pamiętaj, aby wybierać kremy z wysoką fotoprotekcją min. SPF 30 i systematycznie powtarzać ich aplikację w ciągu dnia. Po zastosowaniu kwasów na skórę warto poza kremem przeciwsłonecznym także chronić ją za pomocą kapelusza lub czapki z daszkiem. Twoja skóra z pewnością odwdzięczy się młodszym i zdrowszym wyglądem.
Czego nie można robić po kwasach?
Pielęgnacja twarzy w czasie kuracji kwasami to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale także szereg większych i mniejszych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać, ponieważ mają one równie ważny wpływ na regenerację skóry jak stosowanie kremu po kwasach.
Po zabiegu z kwasami, staraj się:
- Unikać ekspozycji na słońce.
- Zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego przez pierwsze dni.
- Nie wykonywać makijażu przez przynajmniej 2-3 dni od zabiegu.
- Zrezygnować z innych zabiegów, które mogą podrażniać skórę.
- Nie depilować miejsc, które były poddane zabiegowi.
- Nie odrywać płatów skóry, jeśli pojawi się intensywne złuszczanie.
- Unikać przemywania skóry wodą z kranu.
- Unikać bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur, w tym także podczas kąpieli.
- Zrezygnować z basenu, sauny i solarium.
Skorzystaj z porady kosmetologa!
Wszystkie preparaty do zabiegów z kwasami znajdziesz w kategorii kwasy na twarz.
Jeśli masz problem z wyborem odpowiednich kosmetyków skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie produkty dla Twojej skóry. Skontaktuj się z naszym kosmetologiem wysyłając wiadomość poprzez czat online dostępny w prawym dolnym rogu strony.