Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabiegi kwasami na twarz jesienią. Jakie wybrać i jak pielęgnować skórę po kwasach?

2021-11-09
Zabiegi kwasami na twarz jesienią. Jakie wybrać i jak pielęgnować skórę po kwasach?

Jesień to idealny czas na zabiegi kwasami na twarz. Promieniowanie słoneczne nie operuje tak mocno i nie ma jeszcze takich mrozów jak zimą. Niezależnie jednak od pory roku niezmiernie ważna jest pielęgnacja domowa po zabiegu kwasami. Procedura pozabiegowa po peelingu chemicznym jest tak samo istotna, a można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest bardziej istotna niż sam zabieg.

Odpowiednia pielęgnacja domowa skóry po przeprowadzonym zabiegu w gabinecie przez specjalistę lub po samodzielnym stosowaniu kwasów w domu, przyniesie nam nie tylko lepsze efekty kuracji, ale także pomoże przedłużyć sam efekt końcowy zabiegu. Brak tej części pozabiegowej może bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję i wygląd naszej skóry, dlatego warto tego punktu nigdy nie pomijać. Ale o tym przeczytasz w dalszej części artykułu, a najpierw omówimy na czym polega zabieg eksfoliacji i opiszemy krótko najpopularniejsze rodzaje kwasów oraz gotowe preparaty do peelingu chemicznego.

KWASY W KOSMETYCE
Podział i działanie hydroksykwasów

Kwasy w kosmetyce. Jesienna pielęgnacja. Blog kosme.pl

Hydroksykwasy to jedne z najczęściej wykorzystywanych substancji do zabiegów eksfoliacji nie tylko w gabinetach kosmetycznych, ale także chętnie wybierane jako kuracja kwasami w domu. Zapewniają łagodne złuszczanie skóry i nie wykazują silnych właściwości drażniących. W zależności od stężenia, mogą działać nawilżająco lub złuszczająco. Wyróżniamy trzy grupy hydroksykwasów - alfa-hydroksykwasy, beta-hydroksykwasy i polihydroksykwasy.

Alfa-hydroksykwasy (AHA) - kwasy owocowe

AHA to większość kwasów owocowych. Są to organiczne związki, które powszechnie występują w przyrodzie, jednak najczęściej otrzymuje się je na drodze chemicznej. Do najczęściej stosowanych kwasów w tej grupie zaliczamy kwas glikolowy, mlekowy i migdałowy.

Kwasy AHA - jakie to?

Kwas glikolowy ze względu na małą cząsteczkę, szybko przenika w głąb skóry. W zależności od pH i stężenia, może wywoływać różne działanie. Poprawia nawilżenie skóry poprzez zwiększenie poziomu glikozoaminoglikanów, nadaje skórze gładkość, spłyca zmarszczki i poprawia koloryt skóry, zwiększa grubość naskórka i skóry właściwej. Kwas glikolowy sprawdzi się zatem dobrze przy skórze dojrzałej, z oznakami starzenia, a także przy skórze z przebarwieniami lub z płytkimi bliznami potrądzikowymi.

Kwas mlekowy jest związkiem naturalnym, jest metabolitem tkanki mięśniowej i skóry. Występuje w kwaśnym mleku, jabłkach i kiszonej kapuście. Ma większą cząsteczkę od kwasu glikolowego i wykazuje działanie złuszczające i nawilżające. Zwiększa jędrność i gładkość, normalizuje proces rogowacenia i poprawia nawodnienie skóry.

Kwas migdałowy ma bardzo podobne działanie do kwasu glikolowego, jednak posiada większą cząsteczkę. Pozyskiwany jest z gorzkich migdałów, pestek wiśni i moreli. Działa bardzo łagodnie na skórę i jest bezpieczny nawet dla cery wrażliwej. Jako jeden z nielicznych, nie uwrażliwia skóry na promieniowanie słoneczne. Ten kwas AHA reguluje pracę gruczołów łojowych, działa antybakteryjne i antyseptycznie, zmniejsza widoczność przebarwień, odświeża i poprawia elastyczność skóry.

Beta-hydroksykwasy (BHA)

Spośród kwasów BHA w pielęgnacji skóry wykorzystywany jest jedynie kwas salicylowy. Jego naturalnym źródłem jest na przykład kora wierzby i liście brzozy. Posiada małą cząsteczkę i dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu jest szczególnie polecany, dla skóry tłustej, mieszanej, ze skłonnością do trądziku. Kwas salicylowy wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i seboregulujące.

Polihydroksykwasy (PHA)

PHA to kwasy, które zostały stosunkowo niedawno odkryte. Mają działanie łagodniejsze od AHA, gdyż posiadają znacznie większą cząsteczkę i powoli przenikają przez skórę, bez efektu podrażnienia. Do głównych przedstawicieli tych kwasów zaliczamy glukonolakton i kwas laktobionowy. Kwasy PHA złuszczają naskórek, ale w znacznie mniejszym stopniu. Wykazują natomiast działanie silnie nawilżające, przeciwstarzeniowe i antyoksydacyjne. Idealnie sprawdzą się przy cerach suchych i dojrzałych, a także przy skórze wrażliwej, naczynkowej i z trądzikiem różowatym.

JAKIE KWASY WYBRAĆ JESIENIĄ?

Zabiegi kwasami na twarz jesienią. Jakie kwasy wybrać? Blog kosme.pl

Jak wiadomo, na zabiegi z kwasami najlepiej zdecydować się w okresie jesienno-zimowym. Pomimo, że zima to też dobry czas na kwasy, warto poddać się im już jesienią, kiedy dni są krótsze i nie są tak słoneczne, a nie ma jeszcze mrozów. Ponadto niektóre kwasy są szczególnie polecane jesienią, w celu regeneracji skóry po lecie i intensywnym kontakcie skóry z promieniowaniem słonecznym. Do tych kwasów zaliczamy kwas migdałowy, glikolowy, salicylowy, askorbinowy i ferulowy.

Kwas migdałowy

Działanie kwasu migdałowego:

  • stymuluje produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i napięta
  • działa rewitalizująco i odświeżająco na skórę
  • poprawia ogólny koloryt skóry
  • rozjaśnia przebarwienia
  • reguluje pracę gruczołów łojowych
  • ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne
  • łagodzi stany zapalne skóry
  • zmniejsza skutki fotostarzenia skóry
  • ma bardzo łagodne działanie w porównaniu z innymi kwasami

Kwas glikolowy

Działanie kwasu glikolowego:

  • stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu wygładza i zwiększa jędrność skóry
  • pogrubia naskórek
  • wyrównuje i poprawia koloryt skóry
  • rozjaśnia przebarwienia
  • spłyca blizny i rozstępy
  • oczyszcza i nawilża skórę
  • reguluje pracę gruczołów łojowych
  • działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie
  • pobudza procesy regeneracyjne w skórze

Kwas salicylowy

Działanie kwasu salicylowego:

  • działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
  • oczyszcza skórę
  • redukuje powstawanie zaskórników i zwężenie porów
  • reguluje pracę gruczołów łojowych
  • działa keratolitycznie
  • rozjaśnia zmiany pigmentacyjne
  • wspomaga leczenie blizn
  • reguluje odnowę komórkową skóry
  • poprawia ogólną strukturę i koloryt skóry

Kwas askorbinowy

Działanie kwasu askorbinowego:

  • rozjaśnia skórę i zmiany pigmentacyjne
  • poprawia koloryt skóry
  • działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie
  • działa delikatnie złuszczająco na skórę
  • reguluje wydzielanie sebum
  • uszczelnia naczynia krwionośne
  • stymuluje syntezę kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze

Kwas ferulowy

Działanie kwasu ferulowego:

  • działa antyoksydacyjnie i spowalnia procesy starzenia skóry
  • neutralizuje wolne rodniki
  • wycisza stany zapalne skóry
  • redukuje zmiany pigmentacyjne
  • zapobiega glikacji (twardnieniu i uszkadzaniu kolagenu)
  • blokuje degradację włókien kolagenowych

Należy pamiętać, że kwasy w zależ ności od stężenia i pH mogą mieć różne działanie na naszą skórę.

Profesjonalne kwasy kosmetyczne

Profesjonalne kwasy kosmetyczne - sklep kosmetyczny online kosme.pl

Profesjonalne kwasy kosmetyczne to preparaty o wyższych stężeniach kwasów, których stosowanie wymaga szczególnej ostrożności, odpowiedniej wiedzy i doświadczenia oraz przestrzegania procedur zabiegowych. Musisz wiedzieć, że niższe stężenie kwasu nie zawsze oznacza, że będzie on działał łagodnie - zwróć uwagę na pH preparatu, ponieważ im niższe tym mocniej preparat będzie oddziaływał na skórę.

Jeżeli więc zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z kwasami w domu, zacznij od bezpiecznego peelingu z kwasami, przeznaczonego do stosowania samodzielnie. W swojej ofercie kurację kwasami w domu posiada na przykład polska marka Apis Professional - więcej o tych preparatach przeczytasz na innym naszym wpisie: Zabieg kwasami w domu. 20-dniowa kuracja.

Poniżej krótki przegląd profesjonalnych kwasów kosmetycznych idealnych do jesiennej pielęgnacji.

Kwasy Apis

Kwas ferulowy od Apis to propozycja dla cery dojrzałej, suchej, pozbawionej jędrności i elastyczności, szarej, zmęczonej, z przebarwieniami, z objawami trądziku pospolitego i bliznami potrądzikowymi.

AML Complex to mix kwasu azelainowego, migdałowego i mlekowego. Te kwasy idealnie sprawdzą się w przypadku skóry trądzikowej, atopowej, z przebarwieniami, skłonnej do rumienia, trądziku różowatego, łuszczycowej, z zapaleniem mieszków włosowych.

Kwas askorbinowy od Apis przeznaczony jest do zabiegów dla cery z przebarwieniami pigmentacyjnymi, szarej, zmęczonej, pozbawionej blasku.

Kwas migdałowy ze względu na swoje szerokie spektrum działania, sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku każdego rodzaju skóry.

Kwas glikolowy od Apis, mamy do wyboru w dwóch stężeniach. Zarówno jeden jak i drugi nada się dla cery dojrzałej, z przebarwieniami, tłustej, łojotokowej, trądzikowej z zaskórnikami i grudkami, a także dla cery z bliznami potrądzikowymi.

Kwasy Bielenda

Propozycją mieszanki kwasowej od firmy Bielenda jest połączenie kwasu salicylowego, azelainowego, migdałowego i mlekowego. To dobra opcja dla cery mieszanej, tłustej, ze skłonnością do zmian trądzikowych.

Kwasy Farmona

Kwas glikolowy w połączeniu z szikimowym to dobre rozwiązanie dla skóry problematycznej, trądzikowej, tłustej, z licznymi zaskórnikami, również dla skóry starzejącej się, z licznymi przebarwieniami, w celu spłycenia blizn i rozstępów, poprawy kolorytu skóry.

Kwas migdałowy od marki Farmona, to propozycja uniwersalna, do każdego typu cery - suchej, mieszanej, trądzikowej, tłustej, starzejącej się, z przebarwieniami jak również wrażliwej.

Kwasy Jadwiga

W ofercie od firmy Jadwiga możemy znaleźć mieszankę kwasu glikolowego z kwasem salicylowym. To połączenie bardzo dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej, łojotokowej i trądzikowej, a także przy skórze dojrzałej, suchej i wiotkiej, z oznakami starzenia i przebarwieniami.

JAK PIELĘGNOWAĆ SKÓRĘ PO KWASACH?

Jak już wspomniano we wstępie, bardzo istotnym etapem zabiegu kwasami, jest właściwa pielęgnacja domowa skóry, szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu. Pielęgnacja twarzy podczas kuracji kwasami to nie tylko odpowiedni krem pozabiegowy, ale szereg większych i mniejszych zasad, których należy pilnować. Przede wszystkim warto wdrożyć czynności, które będą miały równie ważny wpływ na regenerację skóry jak stosowanie kremu po kwasach, dlatego po zabiegu eksfoliacji:

  • Unikaj dużej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Solarium oczywiście również nie wchodzi w grę.
  • Przez pierwsze kilka dni, zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego.
  • Warto także nie wykonywać makijażu przez przynajmniej 2-3 dni od zabiegu.
  • Zrezygnuj z innych zabiegów, które mogą podrażniać skórę.
  • Nie depiluj miejsc, które były poddane działaniem kwasu.
  • Jeżeli pojawi się łuszczenie skóry, nie odrywaj płatów. Pozwól samodzielnie jej na samodzielną regenerację.
  • Unikaj przemywania skóry wodą z kranu.
  • Unikaj bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur, w tym także podczas kąpieli.
  • Zrezygnuj z basenu i sauny.

Jaki krem po zabiegach kwasami?

Krem po zabiegach kwasami. Blog kosme.pl

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na kurację kwasami w domu, czy wolisz oddać się w ręce profesjonalisty w gabinecie (zachęcamy do tej drugiej opcji), oprócz prawidłowego doboru preparatów złuszczających, wykonania zasadniczej części zabiegu peelingiem z kwasami, bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegu. Nie tylko bezpośrednio po zabiegu, ale w trakcie całej kuracji kwasami, czyli nawet przez kilka tygodni po nim. Czytaj dalej i dowiedz się jaki krem stosować po zabiegach kwasami.

Kremy regenerujące po zabiegach kwasami

Po zabiegach z kwasami skóra najczęściej piecze, łuszczy się i jest ściągnięta. Dlatego jednym z istotnych punktów pielęgnacji, będzie nawilżanie skóry. Przyda nam się do tego dobry krem, który będzie zawierał w swoim składzie substancje nawilżające, ale także składniki, które przyspieszają regenerację skóry, a także załagodzą podrażnienia i zaczerwienienia.

Kremy ochronne z filtrami UV po zabiegach kwasami

Nawilżanie skóry, to jedno. Drugim, bardzo ważnym elementem będzie ochrona skóry, czyli stosowanie kremów z fotoprotekcją. Najlepiej wybierać kremy z wysokim filtrem (SPF 50). Dzięki odpowiedniej ochronie, zapobiegniemy np. nieestetycznym przebarwieniom jakie mogą powstać przez zastosowanie kwasów.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Kwas glikolowy 35% Apis Glyco Terapis  30 ml Okazja

Kwas glikolowy 35% Apis Glyco Terapis 30 ml

57,79 PLN brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 55,75 PLN/1szt.+3% Cena regularna: 67,99 PLN brutto/1szt.-15%(192,63 PLN / 100ml brutto)
Kwas migdałowy 40% Apis Mandelic Terapis 30 ml Okazja

Kwas migdałowy 40% Apis Mandelic Terapis 30 ml

66,29 PLN brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 62,39 PLN/1szt.+6% Cena regularna: 77,99 PLN brutto/1szt.-15%(220,97 PLN / 100ml brutto)
Kwas askorbinowy 40% Apis Ascorbic Terapis 30 ml Okazja

Kwas askorbinowy 40% Apis Ascorbic Terapis 30 ml

56,09 PLN brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 52,79 PLN/1szt.+6% Cena regularna: 65,99 PLN brutto/1szt.-15%(186,97 PLN / 100ml brutto)
Kwas azelainowy, migdałowy, mlekowy 30% Apis AML Complex 30 ml Okazja

Kwas azelainowy, migdałowy, mlekowy 30% Apis AML Complex 30 ml

65,44 PLN brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 61,59 PLN/1szt.+6% Cena regularna: 76,99 PLN brutto/1szt.-15%(218,13 PLN / 100ml brutto)
Kwas ferulowy 40% - Apis Ferulic Terapis - 30 ml Promocja

Kwas ferulowy 40% - Apis Ferulic Terapis - 30 ml

59,49 PLN brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 69,99 PLN/1szt.-15% Cena regularna: 69,99 PLN brutto/1szt.-15%(198,30 PLN / 100ml brutto)
Kwas glikolowy 50% Apis Glyco Terapis 30 ml

Kwas glikolowy 50% Apis Glyco Terapis 30 ml

76,99 PLN brutto/1szt.(256,63 PLN / 100ml brutto)
Kwas azelainowy 30% Apis Azelaic Terapis 30 ml Okazja

Kwas azelainowy 30% Apis Azelaic Terapis 30 ml

52,69 PLN brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 49,59 PLN/1szt.+6% Cena regularna: 61,99 PLN brutto/1szt.-15%(175,63 PLN / 100ml brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 1336 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-29
Moje zamówienie zostało zrealizowane w terminie wskazanym przez sklep. Wszystkie rzeczy były starannie zabezpieczone, a w paczce dodatkowo znalazłam próbki innych kosmetyków, co bardzo mnie ucieszyło.
2024-07-22
Szybka realizacja
pixelpixelpixelpixelpixel